Victorie pentru Liverpool împotriva ultimei clasate, Watford. Salah, eroul "cormoranilor"

Actualizat 14/12/2019 la 17:24 GMT+2

Liverpool a câștigat meciul cu Watford, ultima clasată din Premier League, scor 2-0. Formația pregătită de Jurgen Klopp a obținut astfel a 16-a victorie a sezonului, care o menține pe primul loc, la 11 puncte deasupra urmăritoarei Leicester. Trupa lui Brendan Rodgers va juca tot astăzi, de la ora 17:00, împotriva lui Norwich.

lfc watford pl

Mohamed Salah a înscris ambele goluri ale "cormoranilor". Prima oară a punctat în minutul 38, după ce a primit o pasă în adâncime de la Sadio Mane și a sprintat până în careul lui Watford. Salah a finalizat superb acțiunea, cu un lob peste Foster. Tot Salah a stabilit scorul final, în minutul 90, când a trimis cu călcâiul de lângă poartarul oaspeților. Grație celor două reușite astăzi, Salah a bifat al 10-lea gol din actualul sezon de Premier League.

Van Dijk, aproape de autogol

În ciuda diferenței imense din clasament, Watford nu a ezitat să iasă la joc și a avut multe ocazii, în principal prin Deulofeu și Sarr. Alisson s-a aflat într-o zi excelentă și a avut numeroase intervenții salvatoare. Spre finalul partidei de pe Anfield, Van Dijk a fost în centrul unei faze amuzante și, în același timp, delicate pentru trupa lui Klopp. Fundașul olandez a pasat spre propria poartă și a fost foarte aproape de un autogol copilăresc. Alisson era bătut, dar spre ușurarea suporterilor "cormorani", mingea a trecut pe lângă bară.
Vezi faza, mai jos:
După 17 etape, Liverpool este lider în Premier League, cu 49 de puncte acumulate. De cealaltă parte, Watford rămâne pe ultimul loc în clasament, cu o singură victorie obținută.