Cu o singură victorie în ultimele 10 meciuri, trupa lui Pellegrini era cu moralul la pământ şi prin prisma ultimului meci jucat în campionat. Lunea trecută, londonezii au condus-o pe Arsenal cu 1-0 şi au dat senzaţia că vor învinge, însă "tunarii" au marcat de trei ori în 9 minute şi au întors rezultatul.
Partida de pe St Mary's Stadium era ultima pentru tehnicianul lui West Ham la cârma echipei, în caz de eşec, însă "ciocănarii" nu au acuzat presiunea. Au intrat în meci foarte hotărâţi şi au presat încă din start. Golul a venit în mod logic, Haller fiind cel care a marcat din pasa lui Fornals.
În repriza secundă, oaspeţii au avut şansa să se desprindă, dar golul marcat de Antonio a fost anulat, după ce VAR-ul a constatat că fotbalistul s-a ajutat de mână înainte de a şuta decisiv.
Guardiola, dezlănțuit: "Poate într-o zi "marii bossi", "marile capete luminate" vor explica de ce"
24/09/2021 LA 06:26
Pe final, Southampton a presat şi şi-a creat oportunităţi excelente de a marca, prin golgheterul Danny Ings. Acesta chiar a scuturat plasa porţii adverse, însă golul a fost anulat de arbitru, care văzuse în prealabil un fault în atac comis de un alt jucător al "sfinţilor".
După 17 etape, Southampton rămâne pe locul 18, cu 15 puncte acumulate. West Ham o depăşeşte pe Everton şi urcă pe 15, cu 19 puncte acumulate.

Duminică
Manchester United - Everton (Eurosport 1, ora 16:00)
Wolves - Tottenham (16:00)
Arsenal - Manchester City (Eurosport 1, ora 18:30)
Luni
Crystal Palace - Brighton (Eurosport 1, ora 21:45)
League Cup
Man United, out din Cupa Ligii! Solskjaer ratează din fașă încă o șansă de a câștiga un trofeu
23/09/2021 LA 04:45
Dezastru pentru Rafa Benitez: mai mult de jumătate dintre titularii lui Everton sunt accidentați
22/09/2021 LA 07:16