Arsenal a trăit un coșmar pe Emirates, în această seară. Everton s-a impus la limită, scor 1-0, după un autogol incredibil al lui Bernd Leno. În minutul 76, goalkeeper-ul "tunarilor" a scăpat mingea printre picioare, în plasă, după un șut modest expediat de Richarlison dintr-un unghi imposibil.

Leno, autogol incredibil în meciul cu Everton! Portarul lui Arsenal a scăpat mingea printre picioare

Arsenal a trecut de la extaz la agonie la începutul reprizei a doua, când Ceballos a căzut în careu după un fault comis de Richarlison. Arbitrul Jonathan Boss a dictat penalty, însă faza a fost întoarsă de VAR. Motivul? Un offside milimetric în care se afla Pepe, la faza precedentă.
Charlie Patino, cel mai bun tânăr din istoria Academiei lui Arsenal, gata de debut!
ACUM 3 ORE

VAR-ul lovește din nou! Arsenal a primit penalty, însă totul s-a încheiat cu un offside incredibil

S-a încheiat 1-0 pentru Everton, care mărește distanța la 6 puncte față de Arsenal. "Tunarii" se află pe locul 9 în Premier League, la 9 puncte în spatele zonei cupelor europene, cu 5 meciuri rămase de disputat. Așadar, trupa lui Mikel Arteta și-a luat adio, într-o proporție foarte mare, de la o calificare în Europa League sau Champions League prin intermediul poziției din campionat.
Totuși, Arsenal mai are varianta câștigării trofeului Europa League, performanță care asigură accesul în grupele UEFA Champions League în sezonul următor. În semifinale, trupa de pe Emirates va juca împotriva lui Villarreal, echipa antrenată de Unai Emery, fostul manager al londonezilor.