Portar

Vicente Guaita (Crystal Palace)
Guaita a fost îngerul păzitor pentru Crystal Palace pe Goodison Park. Spaniolul a reușit să blocheze 7 șuturi pe poartă și a fost coșmarul lui Richarlison, care a ratat din toate pozițiile. Guaita este de cel puțin un an unul dintre cei mai buni portari din Premier League. Goalkepeerul de 34 de ani este la a doua etapa consrcutivă în care este decisiv pentru formația din sudul Londrei.
Kevin de Bruyne nu are îndoieli în privința Balonului de Aur: "El merită să câștige"
ACUM 5 ORE

Fundași

Trent Alexander-Arnold (Liverpool)
Southgate l-a ignorat la ultima convocare în naționala Angliei, Klopp a protestat, iar Alexander-Arnold a răspuns pe teren. Tânărul fundaș dreapta a făcut o repriză superbă la Londra și a ajutat campioana să se impună pe Emirates. Trent Alexander-Arnold este în continuare favorit pentru postul de titular pe banda dreaptă a defensivei naționalei în vederea Europeanului de vara viitoare.

Premier League | Rezumatul meciului dintre Arsenal & Liverpool, încheiat cu 0-3 pe Emirates

Cheikhou Kouyate (Crystal Palace)
Senegalezul l-a anihilat pe golgheterul lui Everton, Calvert-Lewin! Decizia lui Roy Hogdson de a-l muta pe Kouyate de la mijloc în defensivă este justificată de evoluțiile foarte bune din ultima vreme. Uriașul african se simte foarte bine în duelurile aeriene și a demonstrat asta și la echipa națională, unde a și marcat la ultima partidă.

Rezumatul partidei Everton-Crystal Palace, 1-1

Benjamin Mendy (Manchester City)
De fiecare dată când Mendy marchează, Pep Guardiola desface încă o șampanie. Nu pentru gol în sine, ci pentru faptul că asta înseamnă că tot blocul ofensiv a reușit să creeze un spațiu suficient și l-a eliberat pe șut. Acest gol a fost special. Mendy a demonstrat că are tehnică, viziune și forță! Francezul a marcat cu un gol mai mult decât Aguero în acest sezon.

Premier League | Rezumatul meciului dintre Leicester și Manchester City, 0-2

Mijlocași

Matheus Pereira (West Brom)
Chelsea a avut 14 meciuri fără înfrângere dd la venirea lui Thomas Tuchel. A avut! Pereira a fost omul meciului într-o revenire fabuloasă a lui West Brom pe Stamford Bridge. Două goluri în 2 minute și 46 de secunde au îngenunchiat defensiva lăudată a lui Tuchel în finalul primei reprize. Versatilul mijlocaș brazilian putea să-și completeze un hattrick istoric, dar Mendy l-a blocat cu piciorul. Matheus Pereira are 24 de ani, a crescut încă de la 10 ani la Sporting Lisabona și nu a fost băgat în seamă, până acum, de naționala Braziliei.

Premier League | Rezumatul meciului Chelsea - West Brom 2-5. 7 goluri de excepție pe Stamford Bridge

Kevin De Bruyne (Manchester City)
Marșul către titlu al lui Manchester City este condus de un general belgian. Kevin De Bruyne a fost, din nou, determinant pentru un succes impresionant al trupei lui Guardiola. Pasa extraordinară de la golul 2 a fost scoasă din manualul de fotbalul pe care De Bruyne ar putea să-l semneze la finalul carierei. De la venirea în Premier League, în 2015, mijlocașul de creație belgian a contribuit la 530 de ocazii de gol, cu cel puțin 100 mai multe decât următorul clasat în această ierarhie.
Jesse Lingard (West Ham)
Mutarea de la Manchester la Londra i-a resetat cariera lui Jesse Lingard. Mijlocașul englez a avut o nouă repriză de vis, de această dată pe Molineux. Fundașii lui Wolverhampton au putut doar să admire dezinvoltura și agilitatea lui Lingard. Un gol și o pasă de gol pentru Bowen au adus un nou succes important pentru West Ham. Victoria cu 3-2 de pe terenul lui Wolves este echivalentă cu revenirea în top 4 pentru băieții lui David Moyes.

Rezumatul meciului Wolverhampton-West Ham United, scor 2-3

Callum Robinson (West Brom)
Dacă în finalul primei reprize de pe Stamford Bridge, Matheus Pereira a strălucit, a doua parte a însemnat o demolare a lui Chelsea semnată de Callum Robinson. Dubla lui Robinson, intrat pe teren în locul veteranului Ivanovic, a îndepărtat orice urmă de speranță pentru Chelsea. Callum Robinson este singurul jucător din istorie care a reușit o dublă atât în tur cât și în retur în fața lui Chelsea, într-un singur sezon de Premier League.
Puteți citi și:

Atacanți

Danny Ings (Southampton)
Southampton este depedentă de forma și inspirația golgheterului său. Danny Ings a strălucit din nou, iar echipa din sudul Angliei a obținut o victorie extrem de importantă. La 0-2, pe teren propriu, cu Burnley, Ings și-a cravașat echipa. Mai întâi a fost pasa de gol pentru Armstrong și la doar 11 minute golul care a trimis echipele în pauză cu un 2-2 nesperat. "Sfinții" au câștigat în ziua de Paște cu 3-2 și nu vor avea emoții în privința retrogradării.

Premier League | Rezumatul meciului dintre Southampton și Burnley, încheiat cu 3-2

Harry Kane (Tottenham)
Kane este un atacant fabulos! Căpitanul naționalei Angliei a urcat pe primul loc în clasamentul marcatorilor din Premier League după o nouă reprezentație de gală. Dubla de la Newcastle nu a fost de ajuns pentru un succes al londonezilor și asta doar din vina tacticii defensive aplicate obsesiv de Jose Mourinho. Dacă Tottenham prinde locul 4, Kane ar putea să plece în vara viitoare. E un jucător care merită trofee sau cel puțin să joace an de an în Champions League. Cu dubla de pe St. James, Kane a ajuns la 84 de goluri în 120 de meciuri jucate în deplasare, în Premier League. E un record!

Premier League | Rezumatul meciului dintre Newcastle și Tottenham, încheiat 2-2

Diogo Jota (Liverpool)
Klopp a dat lovitura pentru aducerea lui Diogo Jota de la Wolves. Portughezul a intrat la pauză pe Emirates și a demontat defensiva lui Arsenal. Dubla lui Jota îi dă speranțe lui Liverpool pentru locul 4. La mai mult nu poate spera campioana, iar Jota este eroul improbabil al acestui sezon turbulent.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
Jucătorul surpriză care l-a dat gata pe Guardiola: "E din altă lume!"