• de Andrade
    3'
Înaintea meciului

Liverpool - Everton

Barclays Premier League - Urmărești meciul de Fotbal ​​dintre Liverpool și Everton în direct pe Eurosport. Meciul începe la 19:30 pe 20 februarie 2021. Acoperirea noastră live îți permite să vezi toate momentele cheie pe măsură ce se întâmplă.
Cine va ieși triumfător în duelul antrenorilor Jürgen Klopp și Carlo Ancelotti? Află răspunsul când începe transmiunea live pe Eurosport.ro

Votează și spune-ne cine va câștiga între Liverpool și Everton. Vezi câteva știri dedicate acestora înainte de meci. Bucură-te de câteva articole dedicate celor două echipe de Fotbal.
Vizitează profilurile noastre detaliate pentru Liverpool și Everton. Obține ultimele informații despre Fotbal: programe, rezultate și clasamente.

30
Highlights

Șterge

În urma rezultatului din derby-ul Merseyside, Liverpool a ajuns la 4 înfrângeri consecutive pe teren propriu, în campionat. În mod uluitor, acest lucru nu s-a mai întâmplat de 98 de ani.

De asemenea, "cormoranii" nu mai pierduseră 4 partide la rând în Premier League de 19 ani.

FLUIER FINAL! Liverpool - Everton 0-2. "Caramelele" s-au impus pe Anfield, în Premier League, pentru prima oară după 22 de ani! Richarlison a deschis scorul în minutul 3, iar Sigurdsson a stabilit scorul final din penalty, după o fază controversată.

În urma victoriei de pe Anfield, Everton a egalat-o pe Liverpool la puncte (40). După 25 de etape, "cormoranii" ocupă locul 6 în Premier League, fiind urmată de rivala din oraș.

Mai jos, rezumatul meciului Liverpool - Everton 0-2:

Video - Premier League. Liverpool - Everton 0-2. Rezumatul derby-ului de pe Anfield

02:58
83'
Everton

GOOOOOOL Everton! Sigurdsson transformă lovitura de la 11 metri, cu un șut plasat în dreapta lui Alisson.

80'
Everton

Penalty pentru Everton! Calvert-Lewin cade în careu după un duel cu Alexander-Arnold, iar arbitrul Kavanagh dictează lovitură de la 11 metri.

Video - Liverpool - Everton. Oaspeții au primit penalty, după o fază controversată. Sigurdsson a marcat

03:00
47'
Liverpool

Liverpool a ieșit mai hotărâtă de la vestiare și a notat deja prima ocazie! Sadio Mane a reluat spre poartă cu capul, după o centrare expediată de Robertson, dar Pickford s-a aflat la post și a reținut.

46'

A început repriza a doua!

Jordan Henderson a devenit al 5-lea jucător accidentat din lotul lui Liverpool, care poate evolua pe postul de fundaș central, după Virgil van Dijk, Joe Gomez, Joel Matip și Fabinho.

Cum arată statisticile din prima repriză:

• Șuturi: 7-5
  • Șuturi pe poartă: 2-3
  • Acuratețea paselor: 86% - 72%
  • Posesie: 63% - 37%

PAUZĂ! Liverpool - Everton 0-1, după primele 45 de minute.

33'
Everton

Intervenție extraordinară a lui Alisson! Portarul lui Liverpool a blocat lovitura expediată cu capul de Coleman din câțiva metri.

Video - Liverpool - Everton. Alisson, paradă fantastică! Brazilianul a respins incredibil din câțiva metri

00:44
30'
Liverpool

Din nou probleme pentru Liverpool! Jordan Henderson a rămas întins pe gazon după un duel cu Doucoure. Căpitanul "cormoranilor", introdus pe postul de fundaș central în această seară, a acuzat probleme în zona inghinală și, în cele din urmă, a părăsit terenul. Nathaniel Phillips a fost aruncat în luptă de Jurgen Klopp.

Video - Liverpool - Everton. Din nou probleme pentru "cormorani"! Henderson a ieșit accidentat

01:52
21'
Liverpool

"Cormoranii" continuă asaltul la poarta lui Pickford! Alexander-Arnold a prins un șut violent din colțul careului, dar goalkeeper-ul lui Everton a intervenit din nou și a respins peste bara transversală.

20'
Liverpool

Șut superb expediat de Jordan Henderson! Căpitanul lui Liverpool a așteptat o minge respinsă la marginea careului și a reluat periculos din voleu. Pickford a fost însă atent și a plonjat salvator.

19'
Liverpool

Liverpool forțează egalarea! Mane i-a pasat lui Firmono în interiorul careului, dar șutul brazilianului a fost respins în corner.

17'
Everton

James Rodriguez încearcă să-l surprindă pe Alisson cu un șut la firul ierbii, din lovitură liberă, dar portarul lui Liverpool este atent și reține fără probleme.

3'
Everton

GOOOOOOOOL Everton! Trupa lui Carlo Ancelotti deschide scorul încă din debutul meciului! James Rodriguez i-a pasat inteligent lui Richarlison, iar brazilianul a intrat în careu și a finalizat cu un șut la colțul lung.

Video - Liverpool - Everton. Richarlison a deschis scorul pe Anfield, după numai 3 minute