Liverpool nu se regăsește în Premier League. Campioana Angliei a pierdut și derby-ul cu Everton, de pe Anfield, scor 0-2, și a ajuns la 4 înfrângeri consecutive în campionat.
Everton a început mult mai montată partida și a deschis scorul după numai 3 minute. James Rodriguez l-a găsit cu o pasă filtrantă pe Richarlison, care a scăpat de fundașul Kabak, a intrat în careu și a finalizat cu un șut la colțul lung, fără speranțe pentru Alisson.

Liverpool - Everton. Richarlison a deschis scorul pe Anfield, după numai 3 minute

Un jucător important de la Real Madrid amenință că pleacă de la club! Ce echipe sunt pe urmele lui
ACUM 20 ORE

Premier League | Liverpool - Everton 0-2. Henderson a ieșit accidentat

Când părea că lucrurile nu pot merge mai rău pentru Klopp și elevii săi, a sosit accidentarea lui Jordan Henderson. Căpitanul lui Liverpool a acuzat dureri în zona inghinală și a fost nevoit să părăsească terenul. În locul său a intrat Nathaniel Phillips, care până la finalul meciului a făcut pereche cu Kabak, în centrul defensivei.

Liverpool - Everton. Din nou probleme pentru "cormorani"! Henderson a ieșit accidentat

Premier League | Liverpool - Everton 0-2. Oaspeții au primit penalty, după o fază controversată

Liverpool a început repriza secundă mai determinată și a trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului, prin Sadio Mane.
Totuși, Everton s-a apărat bine, iar Pickford s-a aflat într-o formă excelentă. Tot trupa lui Carlo Ancelotti a fost cea care a lovit pe finalul duelului de pe Anfield.
Pe un contraatac, Richarlison l-a lansat în careu pe Calvert-Lewin. Acesta s-a împiedicat de Alexander-Arnold, aflat deja pe gazon după o alunecare, iar arbitrul central Kavanagh a dictat lovitură de la 11 metri.
Oficialul a verificat apoi faza controversată la monitorul VAR, însă decizia a rămas neschimbată. Sigurdsson a transformat impecabil penalty-ul, cu un șut în dreapta lui Alisson.

Liverpool - Everton. Oaspeții au primit penalty, după o fază controversată. Sigurdsson a marcat

S-a încheiat 2-0 pentru Everton, care a egalat-o la puncte pe Liverpool (40). Rezultatul înregistrat în această seară pe Anfield a generat un șir lung de recorduri egalate.

Premier League | Liverpool - Everton 0-2. "Cormoranii" au egalat un record negativ vechi de 98 de ani

În primul rând, trebuie notat faptul că aceasta a fost prima victorie obținută de Everton pe Anfield, în Premier League, după 22 de ani. Ultima oară se întâmplase în septembrie 1999.
Liverpool a ajuns la 4 înfrângeri consecutive pe teren propriu, în campionat. În mod uluitor, acest lucru nu s-a mai întâmplat de 98 de ani.
De asemenea, "cormoranii" nu mai pierduseră 4 partide la rând în Premier League de 19 ani.
A fost primul succes înregistrat de Everton în fața lui Liverpool în ultimele 24 de întâlniri directe din toate competițiile. Astfel, "caramelele" au pus capăt celei mai lungi serii de invincibilitate a trupei de pe Anfield în fața unui singur adversar.

Premier League | Liverpool - Everton 0-2. Recordurile egalate după derby-ul de pe Anfield

De altfel, Liverpool a devenit prima campioană en-titre a Angliei care pierde 4 partide la rând în campionat, pe teren propriu, începând din sezonul 1928/1929, când chiar Everton se afla în situația "cormoranilor".

Premier League | Liverpool - Everton 0-2. Richarlison a scris istorie pe Anfield

De remarcat și performanța lui Richarlison. Brazilianul a devenit cel de-al 3-lea jucător de la Everton care reușește să înscrie în două partide consecutive pe Anfield, în Premier League, după Tim Cahill (2006) și Kevin Campbell (2000).
De asemenea, reușita lui Richarlison din minutul 3 reprezintă al doilea cel mai rapid gol marcat de Everton împotriva lui Liverpool, în Premier League, după cel înscris de Olivier Dacourt în 1999, în primul minut de joc.