Manchester United, victorie pe final în fața lui Burnley! Greenwood a reușit "dubla"

Actualizat 18/04/2021 la 22:27 GMT+3

Manchester United s-a impus pe final în fața lui Burnley, scor 3-1, în runda cu numărul 32 din Premier League.

Manchester United

Manchester United a ajuns la 5 victorii consecutive în Premier League. "Diavolii" au câștigat și duelul cu Burnley, scor 3-1, și au redus la 8 puncte avansul liderului Manchester City. Totuși, misiunea lui United se anunță aproape imposibilă în contextul cuceririi titlului, ținând cont că au mai rămas numai 6 etape până la finalul sezonului.
Manchester United n-a avut deloc un meci ușor contra lui Burnley, prima echipă aflată deasupra liniei retrogradării. La pauză, tabela indica 0-0, iar Pogba&Co începeau să-și pună mai multe semne de întrebare.
Lucrurile s-au schimbat însă după numai 3 minute scurse de la reluarea jocului. Greenwood a deschis scorul pe Old Trafford, după o pasă oferită de Rashford.

Manchester United, victorie pe final în fața lui Burnley. Greenwood a reușit "dubla"

Bucuria lui United a durat numai 2 minute. Tarkowski a retabilit repede egalitatea, cu o lovitură de cap superbă, în vinclul porții lui Henderson. Tot Greenwood a readus în avantaj trupa de pe Old Trafford în minutul 84, când a fost servit de Pogba.
Cavani a marcat în prelungiri, după o lansare a lui Van De Beek, și a risipit orice emoție venită dinspre banca lui Solskjaer. United s-a impus cu 3-1 și îndrăznește să spere în continuare la o răsturnare de situație în vârful clasamentului.