Articol scris de Romeo Ene
Astăzi, la final de sezon, ne-am propus să discutăm despre cele mai surprinzătoare rezultate ale sezonului din Premier League. Ca în orice campionat, unele echipe mai slab cotate au obţinut rezultate neaşteptate împotriva ’’granzilor’’. Meciurile alese de noi sunt Aston Villa – Liverpool 7-2, Chelsea – West Brom 2-5, United – Tottenham 1-6, City – Leicester 2-5 şi United – Sheffield Utd 1-2.
CARE A FOST CEA MAI ȘOCANTĂ ÎNFRÂNGERE A SEZONULUI?
Nici Van Dijk, nici Ruben Dias. Rio Ferdinand a numit cel mai bun fundaș central din Premier League
ACUM 9 ORE
Aston Villa – Liverpool 7-2 | Record negativ pentru ’’cormorani’’
După ce a reuşit să câştige titlul în sezonul trecut după o pauză de 30 de ani, Liverpool a dezamăgit în acest sezon, în care a atins mai multe borne negative. Chiar şi aşa, cu o victorie în ultima etapă, poate prinde un loc de Champions League şi să mai umbrească din imaginea negativă arătată, însă ’’cormoranii’’ nu vor uita prea curând înfrângerea drastică din octombrie 2020, 2-7 pe terenul lui Aston Villa, în etapa a 4-a.

Rezumatul meciului Aston Villa - Liverpool 7-2 din etapa a 4-a a Premier League

A fost primul meci în care "cormoranii" încasează 7 goluri, sub comanda lui Jurgen Klopp. Trupa de pe Anfield nu mai încasase atâtea goluri într-un meci din 1963. Cu portarul spaniol Adrian care nu a oferit siguranţă, Aston Villa a marcat aproape la fiecare ocazie pe care şi-a creat-o. Watkins a devenit primul jucător care înscrie un hattrick împotriva lui Liverpool, în Premier League, începând din 2010. În urmă cu 10 ani, Dimitar Berbatov reușea această performanță, pe vremea când evolua la Manchester United.Liverpool este prima campioană en-titre care primește 7 goluri într-un meci de campionat începând din 1953. La vremea respectivă, Arsenal repeta contraperformanța respectivă.
Chelsea – West Brom 2-5 | Prima înfrângere a lui Tuchel
Venirea lui Tuchel la Chelsea a schimbat faţa echipei complet, germanul având o serie impresionantă de meciuri fără înfrângere de când a preluat echipa la finalul lunii ianuarie de la Frank Lampard. Totuşi, se pare că a fost un simplu ’’accident’’ înfrângerea de pe teren propriu cu West Brom, scor 2-5, iar Chelsea este foarte aproape de a termina pe un loc de Champions League la finalul sezonului, şi mai mult decât atât, va juca finala Ligii împotriva lui Manchester City în Portugalia.

Premier League | Rezumatul meciului Chelsea - West Brom 2-5. 7 goluri de excepție pe Stamford Bridge

Din minutul 29, Chelsea a evoluat în 10 jucători deoarece Thiago Silva a văzut cel de-al doilea cartonaş galben. Anterior, Pulisic deschisese scorul, însă după eliminare penultima clasată reuşea să întoarcă scorul până la pauză. Repriza a doua a fost la discreţia oaspeţilor, care au mai marcat de 3 ori şi au câştigat cu un incredibil 5-2 pe Stamford Bridge. Victoria echipei antrenate de Sam Allardyce a fost cu atât mai surprinzătoare cu cât West Bromwich se afla înaintea etapei pe penultimul loc în Premier League, cu doar 18 puncte în 29 de etape, la 10 distanţă de locul 17, ocupat de Newcastle, primul loc ce asigura rămânerea în Premier League. În prezent, West Brom a retrogradat şi va evolua în Championship din sezonul viitor. Înainte de meciul cu Chelsea, West Brom nu marcase decât 3 goluri în ultimele 7 partide.
Manchester United – Tottenham 1-6 | Mourinho şi-a învins fără drept de apel fosta echipă
Manchester United a suferit una dintre cele mai dureroase înfrângeri din istoria clubului. Tottenham, cu Jose Mourinho la cârmă, a învins fără drept apel formația pregătită de Ole Gunnar Solskjaer, scor 6-1, în etapa a 4-a din Premier League. În aceeaşi etapă, Liverpool pierduse cu 7-2 pe terenul lui Aston Villa, astfel a fost probabil cea mai surprinzătoare etapă din acest sezon de Premier League.

Debut incendiar în derby-ul Manchester United - Tottenham! 3 goluri în primele 7 minute

Mourinho și-a luat revanșa în fața lui Manchester United, echipa care l-a demis la finalul anului 2018, după o serie de rezultate slabe. Cu Harry Kane și Heung-min Son în formă maximă, Tottenham a predat o adevărată lecție de fotbal pe terenul lui United, care a intrat în istoria Premier League.
United deschisese scorul pe Old Trafford, prin Bruno Fernandes din penalty, dar nimeni nu se aştepta la ce urma să se întâmple. Tottenham a întors repede rezultatul, Martial a fost eliminat direct în minutul 28, iar Kane şi Son au stabilit scorul final al primei reprize, un 1-4 surprinzător. Tottenham nu s-a oprit din înscris goluri nici după pauză.Aurier a trecut la finalizare în minutul 51, după un joc de pase extraordinar al londonezilor. Kane a stabilit scorul final în minutul 79, din penalty, după un fault comis în propriul careu de Pogba asupra lui Ben Davies. Jose Mourinho n-a ezitat să-și exprime satisfacția uriașă și a schițat un zâmbet minunat imediat după golul cu numărul 6 marcat de echipa sa în poarta lui United.

Aurier duce scorul la 5-1 pentru Tottenham în derby-ul cu Manchester United, de pe Old Trafford

Portughezul a fost demis după o serie de rezultate nefaste pe banca lui Spurs, iar din sezonul viitor o va antrena pe AS Roma.Un singur manager a reușit să câștige împotriva fostului său club la o diferență atât de mare - 5 goluri - în istoria Premier League, până astăzi. Se întâmpla în 2013, când Liverpool, cu Brendan Rodgers pe banca tehnică, o învingea cu 5-0 pe Swansea.
Este pentru a 3-a oară când United încasează 6 goluri într-un meci din Premier League. Contraperformanța respectivă s-a mai repetat împotriva lui Southampton (1996) și contra lui Manchester City (2011). Manchester United a încasat, în premieră, 4 goluri în prima repriză a unei partide din Premier League.
City – Leicester 2-5 | Premieră negativă pentru Pep Guardiola
Începutul de sezon a fost unul extrem de surprinzător în Anglia. În etapa a 3-a, City, care avea să câştige titlul, a pierdut cu un incredibil 2-5 pe teren propriu, împotriva lui Leicester, o partidă în care Jamie Vardy a strălucit, marcând un hat-trick.

Jamie Vardy înscrie un gol superb pe Etihad împotriva lui Manchester City

’’Cetăţenii’’ începuseră foarte bine partida disputată pe Etihad, Mahrez deschisese scorul în minutul 4, însă oaspeţii au reuşit să dea o replică extrem de solidă. Vardy a egalat înainte de pauză dintr-o lovitură de la 11m, apoi tot Vardy a marcat golul de 2-1. Din nou dintr-un penalty, acelaşi jucător a realizat hat-trick-ul, iar Maddison a marcat golul 4 pentru ’’vulpi’’. Chiar dacă Ake a redus din diferenţă, Tielemans a stabilit scorul final, 2-5, tot dintr-un penalty.Pentru prima oară în cariera de antrenor, Pep Guardiola primește cinci goluri, însă, precum în restul partidelor analizate, a fost doar un ‘’accident’’, City câştigând Premier League şi fiind calificată în finala Ligii Campionilor de pe 29 mai.
Manchester City nu s-a putut baza, la acea vreme, în partida cu Leicester pe cinci jucători de bază, Sergio Aguero, Joao Cancelo, Gabriel Jesus, Bernando Silva și Ilkay Gundogan, primii patru din cauza unor accidentări, în timp ce mijlocașul german se afla în izolare, după ce fusese depistat cu COVID-19.
Manchester United – Sheffield 1-2 | United, înfrângere cu ultima clasată
Etapa 20 a consemnat o nouă surpriză în acest sezon de Premier League. Astfel, United a fost învinsă chiar pe Old Trafford de Sheffield, scor 1-2, oaspeţii fiind la acea vreme, dar şi în prezent, pe ultima poziţie din clasament. În cazul în care ar fi câştigat, trupa lui Ole Gunnar Solskjaer ar fi urcat pe primul loc.
Înaintea partidei cu Manchester United, Sheffield avea doar o victorie în 19 partide, iar rezultatul a fost cu atât mai surprinzător. Deşi Solskjaer a folosit cea mai bună echipă pe care a avut-o la dispoziţie, oaspeţii au deschis scorul în minutul 23 prin Bryan, care a înscris cu capul după o centrare din corner. Repriza a doua a debutat cu dorinţa ’’diavolilor’’ de a egala, iar acest lucru s-a întâmplat în minutul 64, atunci când Maguire a marcat, de asemenea, cu capul după o centrare venită din corner. Totuşi, lovitura de graţie avea să vină în minutul 74, atunci când Burke a marcat golul victoriei pentru ultima clasată din Premier League.

Șocul debutului de an. Manchester United a pierdut acasă cu ultima clasată, Sheffield United

76% a fost posesia pe care a avut-o trupa lui Solskjaer, şi 16-5 raportul ocaziilor de gol, însă nu a reuşit să obţină nici măcar un punct.
Bogdan Stelea a decis care este cel șocant rezultat al sezonului, iar analiștii Eurosport Lucian Sânmărtean și Gabi Cânu se vor pronunța în emisiunea Premier League Show care va fi duminică de la ora 17 pe Eurosport 1.

Bogdan Stelea a vorbit despre cel mai surprinzător rezultat din Premier League în sezonul 2020/2021

Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
Jurgen Klopp, scrisoare emoționantă către un fan al lui Liverpool care suferă de o boală gravă