Southampton - Man City 0-1. "Cetățenii" s-au jucat cu ocaziile

Publicat 19/12/2020 la 18:53 GMT+2

Manchester City a obținut o victorie mare în Premier League, impunându-se cu 1-0 pe un teren greu, la Southampton.

Raheem Sterling (Manchester City) sur la pelouse de Southampton

Învinsă sezonul trecut pe St Mary's Stadium, City era pusă în gardă de forma fantastică a "sfinților" din acest sezon.
Guardiola l-a pierdut pe Gabriel Jesus, accidentat, astfel ca a început cu Ferran Torres titular în postul de vârf, în condițiile în care Aguero e incomplet refăcut.

Sterling, omul decisiv în Southampton - Manchester City 0-1

Prima jumătate de oră i-a aparținut trupei de pe Etihad, care a deschis scorul prin Sterling, la capătul unei centrări excelente marca "De Bruyne".

De Bruyne și Sterling au făcut "șah-mat" apărarea lui Southampton

Pentru a 14-a oară în campionat, De Bruyne i-a dat o pasă decisivă colegului din ofensivă, Raheem Sterling.
În ultimul sfert de oră al primei reprize, Southampton a presat, creându-și câteva ocazii, dar gasdele au suferit o pierdere enormă: în minutul 41, golgheterul Danny Ings s-a accidentat.
În a doua repriză, Southampton nu a mai fost la fel de incisivă ca în finalul primei părți, iar City s-a jucat cu ocaziile. Sterling și De Bruyne au ratat din poziții ideale, la fel și Bernardo Silva, care a preferat un dribling, în loc să șuteze din 10-11 metri.
În cele din urmă, formația lui Guardiola a arătat că e formația mai matură, iar diferența de valoare și-a spus cuvântul.
Grație acestui succes, Manchester City a urcat pe 5, la un singur punct distanță de Southampton și Leicester, ocupantele locurilor 3-4 în Premier League.
Etapa viitoare, Man City va juca în direct la Eurosport 1, sâmbătă, cu Newcastle. Southampton se va deplasa la Londra, pentru un duel cu Fulham.