Antonio Conte îi răspunde lui Guardiola pe Instagram! Ce l-a nemulțumit pe italian

Publicat 22/02/2022 la 16:15 GMT+2

Tottenham a reușit surpriza etapei în Premier League, atunci când a câștigat pe terenul lui Manchester City, scor 3-2. După partidă, Guardiola a felicitat echipa lui Antonio Conte, dar nu a fost de acord cu analiza făcută de antrenorul liderului și i-a răspuns printr-o postare pe Instagram.

Conte & Guardiola

Credit imagine: PA Sport

Tottenham a câștigat în weekend partida de pe Etihad Stadium cu Manchester City. Gazdele au revenit de două ori pe tabelă, iar după reușita lui Mahrez din minutul 90+2, nimeni nu credea că Spurs mai poate obține cele trei puncte. Cu toate acestea, Harry Kane a înscris în minutul 90+5 și a încheiat seria de trei înfrângeri consecutive ale echipei sale.

Rezumatul Man City – Tottenham 2-3. Harry Kane i-a îngenuncheat pe "cetățeni" pe Etihad

La finalul partidei, Guardiola a felicitat Tottenham pentru victorie, dar a susținut că i-a fost foarte greu echipei sale să desfacă apărarea adversă, iar Spurs a făcut diferența pe contraatac. Aceste comentarii nu au fost primite foarte bine de către Antonio Conte, care a ținut să îi răspundă spaniolului, postând pe Instagram golurile marcate de către echipa sa, punând la descriere: "Contraatacuri?!? Poate nu...".

"Ei bine, a fost un joc bun. Am încercat să marcăm prin toate părțile, mai ales pe stânga. Este foarte greu, ei s-au apărat foarte strâns. Tottenham are foarte multă calitate, mai ales când mingea ajunge la Harry Kane. Sunt foarte buni în ofensivă. În prima repriză au marcat golul și cam atât. În a doua repriză au un atac cu Harry Kane la start și marchează.
Nu sunt superstițios. Am spus acum câteva săptămâni că trebuie să câștigăm multe meciuri. Fiecare joc va fi ca o finală. Noi o știam și va fi bine să înțelegem cât de greu este. Din octombrie nu am pierdut niciun meci în Premier League. Știam că după trei înfrângeri se vor întoarce. În general, am fost acolo tot timpul. Am fost acolo, dar nu am putut câștiga. Nu aveam nevoie să pierdem un meci pentru a ști cât de greu este [să câștigăm titlul]. Mai sunt multe, multe jocuri de jucat", a spus Pep Guardiola la conferința de presă.
În urma acestei înfrângeri, avansul lui Manchester City față de Liverpool, ocupanta locului 2 din Premier League, poate ajunge la trei puncte. Echipa lui Jurgen Klopp joacă miercuri seară restanța cu Leeds, iar în cazul unei victorii, Liverpool va ajunge la 60 de puncte, relansând lupta la titlu.