Chiar dacă toată lumea se aștepta la un meci cel mult echilibrat, la finalul căruia Chelsea să obțină cele 3 puncte, deznodământul a fost mai degrabă șocant în etapa cu numărul 31 din Premier League. Brentford a jucat un fotbal încântător, mai ales în repriza a doua, când a revenit spectaculos de la 0-1 la seturi și a marcat gol după gol.

Chelsea, "pulverizată" de Brentford! Eriksen & Co., victorie uriașă pe Stamford Bridge, 4-1

Brentford, echipă nou-promovată, s-a dezlănțuit pe teren după ce a încasat primul și unicul gol din partea gazdelor. Antonio Rudiger a fost cel care a dat startul festivalului de goluri de pe Stamford Bridge, înainte ca "Albinele" să înscrie patru goluri, trei dintre ele în interval de 10 minute. Janelt a egalat, iar Christian Eriksen a adus trupa lui Thomas Frank în avantaj. Brentford a mai punctat de două ori până la final, prin același Janelt și Wissa.
Pep Guardiola i-a mulțumit lui Liverpool pentru felul în care a jucat în acest sezon
22/05/2022 LA 06:42

În mod justificat, pentru Brentford, victoria cu Chelsea a fost de-a dreptul uriașă, mai ales datorită numelui adversarei, dar și pentru că distanța crește față de zona retrogradării. Cei de la Brentford au publicat pe rețelele de socializare un mesaj prin care ironizează trupa lui Thomas Tuchel: "Acum noi suntem campioni mondiali?", au transmis "Albinele", alături de un emoticon ironic.
Datorită victoriei de sâmbătă, Brentford a ajuns la 33 de puncte în Premier League, după 31 de etape parcurse, poziționându-se pe locul 14, peste Newcastle, Leeds, Everton, Watford, Burnley și codașa clasamentului, Norwich, care va retrograda fără doar și poate, și care are doar 18 puncte în acest sezon până acum, după 30 de partide disputate.
"El este Mbappe, Salah al nostru!" Thomas Tuchel l-a identificat pe jucătorul cheie al lui Chelsea
20/05/2022 LA 06:40
Chelsea a uitat repede de Rudiger și Christensen! Ofertă de 70 de milioane de € pentru un fundaș
19/05/2022 LA 15:42