Chelsea a remizat cu Leicester, joi seară, scor 1-1, într-un meci contând pentru a 27-a etapă a Premier League. Oaspeții au deschis scorul prin James Maddison, în minutul 6, iar Marcos Alonso a restabilit egalitatea în minutul 34, cu un voleu, după o pasă a lui Reece James.
În urma acestui rezultat, Chelsea este pe locul 3, cu 71 de puncte, cu 3 mai multe decât Tottenham, ocupanta locului 4, și cu un golaveraj mult mai bun, motiv pentru care Tuchel consideră că echipa sa nu are cum să mai piardă podiumul.
La finalul partidei, antrenorul a vorbit despre dificultățile pe care Chelsea le-a întâmpinat pe parcursul acestei stagiuni, mai ales din cauza absențelor lui N'Golo Kante, care a fost accidentat.
Un super-computer a prezis cine va câștiga titlul în Premier League sezonul viitor
26/06/2022 LA 13:42
Thomas Tuchel a evidențiat importanța mijlocașului care mai are contract cu londonezii până în vara anului 2023, insistând că trebuie să găsească o modalitate prin care să-i asigure mai multe minute francezului, astfel încât acesta să-și dorească o prelungire a înțelegerii.
Tehnicianul a spus că N'Golo Kante este jucătorul cheie al lui Chelsea, comparându-i rolul cu cele al lui Kylian Mbappe la PSG, Mohamed Salah la Liverpool sau Kevin De Bruyne la Manchester City.
"Cred că el este jucătorul nostru cheie, dar jucătorii cheie trebuie să fie pe teren. El joacă doar 40% din meciuri. Deci poate este un miracol că am ajuns pe locul trei. Pentru că el este Mo Salah al nostru, el este Van Dijk al nostru, este De Bruyne al nostru, este pur și simplu acel jucător. El este Neymar al nostru, este Mbappe al nostru, el este tipul care face diferența. Și dacă îl ai doar 40%, este o problemă uriașă.
Având în vedere acest procent, poate că este un miracol că am obținut rezultate bune și trebuie să punem totul în perspectivă. Pentru că l-am văzut pe Liverpool fără Van Dijk sezonul trecut și s-a chinuit, din greu. Și se vede diferența. Deci N'Golo este jucătorul nostru cheie și trebuie să fie pe teren", a declarat Tuchel, citat de Daily Mail.

"Kante aduce ceva unic în fotbalul mondial!"

Întrebat dacă Chelsea îi poate rezolva problemele fizice ale lui Kante, antreorul a spus că își dorește ca mijlocașul de 31 de ani să ajungă din nou la forma pe care a avut în finalul sezonului trecut, atunci când a fost desemnat Omul Meciului la ultimele 5 partide din Champions League.
"Sper. E o situație dificilă pentru că e important pentru el să fie acolo și să aibă ritm de joc. Cred că a jucat bine, dar poate juca mult mai bine. Poate fi mult mai bun, dar ultimul său joc a fost acum câteva săptămâni. Așa că începe constant să-și recapete ritmul, apoi, odată ce își este în formă, apare o mică accidentare și iese din nou.
Imaginați-vă că anul trecut a fost, în ultimele cinci partide din Champions League, omul meciului. Adică i-au înmânat trofeul înainte de meci, pentru că era clar că dacă va juca va fi omul meciului. A fost așa. Și tipul ăsta care devine omul meciului în fiecare partidă din Champions League, el este aici doar pentru 40 și ceva la sută din meci", a adăugat tehnicianul, care a vorbit și despre marea provocare pe care o are:
"Înseamnă enorm pentru noi. Facem totul pentru a îi rezolva problemele fizice. Nu-l acuz, este o îngrijorare și este un fapt că ne este foarte dor de el atunci când nu poate juca. Pentru că aduce ceva unic în fotbalul mondial. Are capacitatea de a-i ridica pe toți ceilalți și de a face diferența. Și aceasta este o provocare atât pentru el, cât și pentru noi."
În ultima etapă a acestui sezon de Premier League, Chelsea o va înfrunta duminică, de la ora 18:00, pe teren propriu, pe Watford, ocupanta locului 19.
Kepa regretă despărțirea lui Abramovich de Chelsea! "Ne-a dus în top!" Ce a spus despre Tuchel
25/06/2022 LA 18:14
Chelsea, ofertă fabuloasă pentru omul dorit insistent de Tuchel: Werner + 45 de milioane de €
25/06/2022 LA 11:07