Etapa a 16-a din Premier League nu a programat niciun derby, echipele cu pretenții din Anglia având parte de dueluri la încemână. Acestea și-au respectat blazonul și s-au impus, dar o similitudine incredibilă a marcat aceste victorii.
Manchester City, Chelsea, Liverpool și Manchester United au câștigat fiecare prin intermediul unor lovituri de la 11 metri pe care le-au primit în partea a 2-a a disputelor pe care le-au avut în această etapă.
Prima a deschis balul campioana City, care s-a impus cu 1-0 contra lui Wolverhampton, Raheem Sterling fiind cel care a transformat lovitura de la 11 metri, în minutul 66.
Liverpool dă marea lovitură pe piaţa transferurilor! 58 de milioane € pentru un atacant fantastic

Man City – Wolves 1-0. Trupa lui Guardiola, victorie cu emoții pe Etihad, după un gol din penalty

Liverpool a câștigat cu același scor în fața celor de la Aston Villa, Salah marcând golul de 3 puncte în minutul 67. Decizia arbitrului de a dicta penalty l-a înfuriat foarte tare pe Steven Gerrard, care s-a plâns la final, invocând că echipa sa a pierdut în urma unui penalty acordat mult prea ușor.

Liverpool – Aston Villa 1-0. "Cormoranii", victorie pe Anfield cu trupa lui Steven Gerrard

Chelsea, victorie dramatică cu Leeds

Liderul Chelsea a avut parte de un meci dramatic cu Leeds, pe teren propriu. Echipa lui Bielsa a deschis scorul prin Raphinia în minutul 28, dar londonezii au întors soarta partidei prin golurile lui Mason Mount (min.42) și Jorginho (penalty - min.58).
Oaspeții au egalat prin Gelhardt în minutul 83 și se părea că echipa lui Tuchel va bifa un nou rezultat negativ, dar norocul i-a surâs de această dată campioanei Europei. Londonezii au primit încă o lovitură de la 11 metri, iar Jorginho a transformat în minutul 90+4, păstrând toate punctele pe Stamford Bridge.

Chelsea – Leeds 3-2. Gazdele, victorie in-extremis, grație unui penalty transformat în minutul 90+4

În fine, Manchester United a beneficiat și ea de o lovitură de pedeapsă în duelul cu ultima clasată, Norwich. "Diavolii" nu au reușit să desfacă apărarea echipei lui Dean Smith, dar izbânda a venit pe final. Cristiano Ronaldo a fost faultat în careu și tot el a transformat penalty-ul primit, în minutul 75, aducând a 3-a victorie consecutivă pentru echipa lui Rangnick în Premier League.

Norwich – Manchester United 0-1. Cristiano Ronaldo deschide scorul pe Carrow Road din penalty

Cele 4 meciuri amintite nu au fost singurele din această rundă decise de lovituri de pedeapsă. Vineri, Brentford a câștigat cu 2-1 contra lui Watford, cu un penalty transformat de Mbeumo în minutul 90+6.
Singurul fundaș care l-a speriat pe Haaland: "Un monstru, nu cred că am câștigat vreun duel direct"