În etapa a 10-a din Premier League, toate cele 3 echipe din fruntea clasamentului au fost programate să joace la aceeași oră. Deși pe hârtie Chelsea, Liverpool și Manchester City aveau meciuri ușoare, pe teren lucrurile au stat diferit.
Cea mai mare surpriză a zilei a fost înfrângerea campioanei City în fața celor de la Crystal Palace, scor 0-2. Wilfried Zaha a deschis scorul pentru oaspeți încă din minutul 6, la capătul unui contra-atac perfect. Echipa lui Guardiola a alergat apoi după egalare și a avut destule șanse, dar misiunea i-a fost îngreunată de eliminarea lui Laporte, survenită în prelungirile primei reprize.
Cu un om mai puțin, City a reușit să trimită mingea în poartă în minutul 60, prin Foden, dar reușita a fost anulată de VAR pentru un off-side în construcția fazei. "Cetățenii" s-au zbătut în gol pe final și nu au reușit să mai creeze mare pericol la poarta adversă, iar Conor Gallagher a dat lovitura de grație în minutul 88. Aceasta a fost a 2-a înfrângere a sezonului pentru campioana Angliei, care nu mai pierduse din prima rundă (0-1 cu Tottenham).
Guardiola a elogiat un jucător de la Manchester City: "Este cel mai bun jucător din Premier League"
ACUM 29 MINUTE

Rezumatul meciului dintre Man City – Crystal Palace 0-2. "Cetățenii", învinși pe Etihad

Într-un meci transmis în direct de Eurosport, Liverpool a luat numai un punct din disputa cu Brighton. "Cormoranii" aveau 2-0 la jumătatea primei reprize, după golurile marcate de Henderson (min.4) și Mane (min.24), dar oaspeții au egalat grație reușitelor lui Mwepu (min.41) și Trossard (min.65). Liverpool a forțat pe final, dar nu a mai găsit drumul spre gol și a pierdut 2 puncte uriașe.

Rezumatul meciului Liverpool – Brighton 2-2. "Pescărușii", revenire spectaculoasă pe Anfield

De rezultatele negative înregistrate de City și Liverpool a profitat Chelsea. Echipa lui Tuchel nu a strălucit în prima repriză a deplasării de la Newcastle, tabela rămânând intactă după primele 45 de minute. Partea secundă a fost însă o demonstrație de forță a campioanei Europei, care s-a impus cu 3-0, după o dublă a lui Reece James (min.65 și 77) și un penalty transformat de Jorginho (min.81).

Newcastle – Chelsea 0-3. Băieții lui Tuchel, victorie clară pe St. James Park

În urma acestu succes, Chelsea și-a consolidat prima poziție în clasament, având acum un avans de 3 peste Liverpool și 5 peste City, care este cu adevărat marea perdantă a acestei runde. În etapa viitoare, Chelsea va avea un nou meci la îndemână, acasă cu Burnley, în timp ce Liverpool și City vor întâlni adversari mult mai bine cotați. Echipa lui Klopp va juca în deplasare cu West Ham, iar City o va înfrunta pe Manchester United, în marele derby al orașului.
De la ora 19:30 urmează derby-ul etapei, care le va aduce față în față pe Tottenham și Manchester United, meci transmis în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Planul lui Newcastle, dezvăluit! Suma uriașă pe care o vor cheltui șeicii în perioada de mercato
ACUM 5 ORE
Everton - Liverpool, meci de totul sau nimic pentru Rafa Benitez. Situaţia incredibilă în care este
30/11/2021 LA 11:55