Manchester United a fost o echipă a extremelor în ultima săptămână. A fost învinsă în prelungiri de Young Boys Berna în primul meci din Liga Campionilor (scor 1-2), iar apoi a câștigat dramatic partida cu West Ham United din Premier League (scor 2-1). Jesse Lingard și-a adus echipa în avantaj în minutul 89, iar David de Gea a parat o lovitură de la 11 metri în prelungiri (minutul 95).
Cu cele trei puncte câștigate în ultima rundă din campionat, Ronaldo & au rămas la egalitate de puncte cu Liverpool și Chelsea în fruntea ierarhiei, fiind însă pe locul 3, la golaveraj.
Solskjaer are o clauză de reziliere uriașă! Cât trebuie să-i plătească Man United dacă îl va demite

Ole Gunnar Solskjaer a fost criticat zilele trecute inclusiv de Rio Ferdinand, Peter Schmeichel și Paul Scholes

Manchester United a luat un start bun, după rezultate, în acest sezon din Premier League, iar jurnaliștii l-au întrebat pe Ole Gunnar Solskjaer, în mod firesc, despre șansele la titlu. Managerul norvegian a refuzat însă să fie atras în astfel de discuții.
"Mi-am pierdut slujba ieri ... acum vreți să vorbim despre titlu?", a fost replica sarcastică a lui Solskjaer pentru un jurnalist care a deschis această discuție.
Manchester United a urcat ușor în ultimii ani sub comanda lui Solskjaer și a redevenit o echipă de podium în Premier League. Prin transferurile realizate însă în vară, ale Cristiano Ronaldo, Raphael Varane și Jadon Sancho, așteptările pe Old Trafford au devenit mult mai mari.
Ole Gunnar Solskjaer trebuie să înceapă să aducă trofee, dar după înfrângerea de săptămâna trecută din Elveția cu Young Boys, poziția lui pe banca tehnică a fost din nou pusă la îndoială. Rio Ferdinand, Peter Schmeichel și Paul Scholes s-au numărat printre oamenii care l-au criticat pe Solskjaer după înfrângerea din Liga Campionilor. Conform Daily Mail, Ferdinand l-a avertizat pe Solskjaer către să câștige un trofeu în acest sezon altfel va fi demis, în timp ce Schmeichel a descris tactica norvegianului drept "ciudată".

Solskjaer: "Să vorbim despre titlu când ajungem spre aprilie, mai"

"Am meritat cele trei puncte. Aici este un teren unde se obțin greu puncte (n.r. cu referire la West Ham). Sperăm că aceste puncte pot face diferența. Să vorbim despre titlu când ajungem spre aprilie, mai", a declarat Solskjaer.
În ciuda faptului că a câștigat trei puncte într-un meci dur împotriva unei echipe puternice din West Ham, managerul a insistat că există încă loc de îmbunătățire: "Trebuie să ne apărăm mai bine. Trebuie să închidem mai bine culoarele".
Manchester United a câștigat la Londra după ce Benrahma a deschis scorul. Cristiano Ronaldo a egalat, iar Jesse Lingard a dat adus echipa în avantaj în minutul 89. David de Gea a salvat cele trei puncte, după ce a apărat un penalty la șutul lui Noble în minutul 95.
În weekendul care urmează, United primește vizita lui Villa, într-o partidă care se va desfășura simultan cu marele derby Chelsea - Manchester City (sâmbătă, ora 14:30, Eurosport 1).
Salah, de la erou pe gazon, la personaj în manuale! Ce vor învăța elevii despre starul lui Liverpool