Crystal Palace a furnizat una dintre cele mai mari surprize din acest debut de sezon din Premier League, reușind să se impună pe Etihad, împotriva campioanei Manchester City, scor 2-0. Wilfried Zaha a deschis scorul pentru oaspeți încă din minutul 6, la capătul unui contra-atac perfect.
Echipa lui Guardiola a alergat apoi după egalare și a avut destule șanse, dar misiunea i-a fost îngreunată de eliminarea lui Laporte, survenită în prelungirile primei reprize. Cu un om mai puțin, City a reușit să trimită mingea în poartă în minutul 60, prin Foden, dar reușita a fost anulată de VAR pentru un off-side în construcția fazei.
"Cetățenii" s-au zbătut în gol pe final și nu au reușit să mai creeze mare pericol la poarta adversă, iar Conor Gallagher a dat lovitura de grație în minutul 88. Aceasta a fost a 2-a înfrângere a sezonului pentru campioana Angliei, care nu mai pierduse din prima rundă (0-1 cu Tottenham).
OFICIAL | Pep Guardiola și-a prelungit contractul cu Manchester City până în 2025
23/11/2022 LA 11:34

Rezumatul meciului dintre Man City – Crystal Palace 0-2. "Cetățenii", învinși pe Etihad

La finalul partidei, Pep Guardiola a recunoscut că lucrurile nu au funcționat la parametrii normali pentru echipa sa. Deși nu a acuzat direct arbitrajul, managerul iberic a trimis câteva săgeți la adresa arbitrilor întâlnirii, referindu-se în special la golul anulat lui Foden în repriza secundă pentru un off-side infim.
"Știam că jucăm împotriva unei echipe bune, care se apără exact. Am primit gol, după care am făcut o primă repriză bună. Nu am fost foarte preciși în preajma careului advers, dar e greu contra unei apărări atât de numeroase. După eliminarea lui Laporte a fost și mai dificil, dar chiar și așa am jucat bine în primele 20-25 de minute ale reprizei secunde.
Apoi a venit golul anulat anulat pentru nimic și apoi a fost din ce în ce mai greu. având și un om mai puțin. La golul anulat, linia a spus că e off-side, dar la meciul cu Brighton s-a întâmplat același lucru la golul lor și reușita a rămas pe tabelă.
Dar nu de-asta am pierdut meciul. Din păcate, foarte multe lucruri au mers prost astăzi și de aceea am pierdut", a declarat Guardiola la finalul partidei, citat de manchestereveningnews.co.uk.
În urma eșecului de azi, Manchester City s-a îndepărtat la 5 puncte de Chelsea, care a câștigat cu un 3-0 categoric la Newcastle. Pentru echipa lui Guardiola urmează un meci cu Club Brugge în Champions League, iar apoi derby-ul cu Manchester United, care a depășit momentul critic de după eșecul cu Liverpool și a câștigat cu 3-0 pe terenul lui Tottenham.
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Pep Guardiola negociază prelungirea contractului cu Manchester City! Când expiră actuala înțelegere
22/11/2022 LA 09:33