Pentru prima dată în istorie, United a pierdut la un asemenea scor derbyul cu Liverpool, pe teren propriu. Diferența putea fi și mai mare, dar în ultimele 25 de minute, după eliminarea lui Pogba, "diavolii" s-au apărat supranumeric și nu au mai emis pretenții în atac. De partea cealaltă, nici Liverpool nu a mai forțat, dorind să își conserve energia pentru bătăliile viitoare.
Rezultatul poate fi considerat surprinzător, dar arată clar unde a ajuns trupa de pe Old Trafford sub comanda lui Solkjaer. În studioul Sky Sports, Gary Neville și Paul Scholes nu au fost extrem de surprinși de rezultat și au dat de înțeles că fostul lor coechipier ar trebui să plece.
"E prima super-echipă pe care United o întâlnește în acest sezon și a fost distrusă", a spus Gary Neville la Sky Sports.
Jurgen Klopp, interesat de un jucător de la FCSB?! Anunț șoc în presa din Anglia
ACUM 14 ORE
Scholes vorbise după succesul cu Atalanta că victoria e una care păcălește, iar azi a avut confirmarea. Contra echipelor mari, Solskjaer nu doar că e fără vreo speranță, dar nici jucătorii nu îl pot salva, ca urmare a erorilor din defensivă.
"Am spus înainte de meci, am luat goluri contra formațiilor de pluton. Am anticipat că atunci când vom întâlni o formație mare, care are un atac foarte bun, va fi dezastru la poarta lui De Gea", a spus Scholes.
Liverpool are o ofensivă fabuloasă în deplasare. De pe 16 mai până în prezent, "cormoranii" au reușit să înscrie cel puțin 3 goluri în fiecare dintre meciurile jucate departe de Anfield.

Paul Scholes, legenda formației din Teatrul Viselor, nu a fost nici pe departe fericit de deznodământul victoriei cu Atalanta, gândind în perspectivă: United comite prea multe erori în defensivă și are momente în care pare că fiecare jucător evoluează pentru el. Cu o astfel de atitudine, echipa nu are vreo șansă în Premier League, astfel că seceta de trofee va continua. Sunt deja mai bine de 4 ani de când United a câștigat ultimul trofeu (Europa League, cu Mourinho), iar actuala formație nu pare să le ofere prea multe speranțe fanilor.
"Sunt entuziasmat de victorie, ca orice susținător al lui United, dar trebuie să fim realiști. Dacă ar fi avut în față o echipă mai bună, United nu ar fi avut nicio șansă să mai revină. Atalanta a avut 5 jucători de bază care au lipsit. Evident că această răsturnare de scor e ceva ce ne produce satisfacție, dar jocul nostru este îngrijorător. A lipsit unitatea în prima repriză, ce se va întâmpla dacă acest lucru persistă și în față ai o formație mult mai bună? Unii ar putea spune că sunt mizerabil că vorbesc așa după o victorie, dar încerc să analizez meciul în perspectiva partidei cu Liverpool, de duminică. Sau a celei cu City (n.r. pe 6 noiembrie). Dacă joci la fel, o să vezi 0-4 pe tabelă și nu o să mai revii niciodată de la un astfel de scor. Ăsta e adevărul. Credeți-mă că sunt foarte îngrijorat de cum a arătat echipa în prima repriză. Ok, tot respectul pentru spiritul avut după pauză, dar oferim prea multe cadouri și nu suntem o echipă în multe momente. Cred că Jurgen Klopp și-a frecat palmele de bucurie văzând cum am arătat în primele 45 de minute", a spus Scholes pentru BT Sport.
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
"Ronaldo trăiește pentru acel meci!" Cum comentează Cannavaro posibilul duel Italia - Portugalia
ACUM 16 ORE
Liga Campionilor UEFA
Noi imagini incredibile din vestiarul lui Juventus! Cum a fost surprins Ronaldo după meciul cu Porto