Manchester United a câștigat partida restantă de pe terenul lui Brentford. Amânată în luna decembrie din cauza infectărilor cu Covid-19, echipa lui Ralf Rangnick s-a impus cu 3-1 pe terenul nou-promovatei Brentford. Toate golurile au fost marcate în repriza a doua. Anthony Elanga a marcat în minutul 55, în timp ce Mason Greenwood a majorat diferența în minutul 62. În minutul 77, Marcus Rashford a marcat al treilea gol al lui United, în timp ce ultima reușită a aparținut gazdelor, care au marcat prin Toney în minutul 85.

Rezumatul partidei Brentford - Man United, câștigată de "diavoli" cu 3-1

Ten Hag renunță din start la doi jucători de la United! Au costat împreună peste 90 de milioane de €
IERI LA 17:45

Thomas Frank, după meciul cu Manchester United: "I-am distrus în prima repriză"

Rezultatul de aseară nu a fost pe placul lui Thomas Frank, antrenorul lui Brentford. Danezul de pe banca "albinelor" și-a felicitat jucătorii pentru prestația de miercuri seară, spunând că nu îi vine să creadă că formația sa a pierdut. În prima repriză, David De Gea a avut mai multe intervenții salvatoare, care au menținut egalitatea până la pauză.
"Sunt foarte mândru de echipa mea. Noi suntem cea mai mică echipă din Premier League, iar Manchester United este cea mai mare. I-am distrus în prima repriză, nu au avut vreo șansă. Am avut trei ocazii uriașe. Ei sunt incredibili de norocoși. Știu toate lucrurile despre faptul că trebuie să profiți de șansele tale. Ei au schimbat sistemul în fața micuței Brentford.
A fost una dintre acele seri, felicitări lui David De Gea. Dacă vom mai avea acele șanse, una va merge în plasă. Intensitatea noastră le-a pus mari probleme, am arătat asta în prima repriză, am jucat în stilul Brentford. Din cele trei goluri, al doilea a fost cel mai dezamăgitor. Este dificil să revii. Dar sunt foarte mândru de echipa mea, pentru modul în care am jucat în prima repriză", a declarat Thomas Frank pentru BT Sport, la finalul partidei.
După această restanță, Brentford rămâne pe locul 14, cu 23 de puncte, în timp ce Manchester United pe locul 7, cu 35 de puncte. Echipa lui Ralf Rangnick se află la egalitate de puncte cu Arsenal, care este pe 6, dar cu un meci mai puțin de jucat și la un punct de Tottenham, care este pe 5, dar care mai are de disputat încă două restanțe.
Pentru Manchester United urmează partida de pe teren propriu de sâmbătă cu West Ham, în timp ce Brentford va primi vizita celor de la Wolverhampton.
Guardiola a pus ochii pe un mijlocaș din Premier League! Cine e așteptat în locul lui Fernandinho