După pauza provocată de partidele echipelor naționale, Premier League revine în acest weekend. Sâmbătă seară, de la ora 19:30, va avea loc partida dintre Manchester United și Leicester City.
Echipa lui Ralf Rangnick vine după pauză lungă, ultimul meci pe care l-au disputat diavolii roșii fiind returul din optimile UEFA Champions League, atunci când au fost eliminați de Atletico Madrid. În Premier League, ultima partidă a lui United aduce amintiri plăcute fanilor, de la victoria cu 3-2 în fața lui Tottenham.
De cealaltă parte, Leicester s-a impus pe teren propriu înaintea pauzei cu 2-1 în fața celor de la Brentford. Dacă sezonul trecut, Leicester era una dintre echipele care se lupta pentru locurile de UEFA Champions League, acum, echipa lui Brendan Rodgers se află pe locul 10, cu 36 de puncte.
"El este Mbappe, Salah al nostru!" Thomas Tuchel l-a identificat pe jucătorul cheie al lui Chelsea
ACUM O ZI
Doi dintre cei mai importanți oameni ai celor două echipe sunt mijlocașii Bruno Fernandes și James Maddison.

Bruno Fernandes

Bruno Fernandes este departe de cifrele din sezonul trecut, dar rămâne în continuare unul dintre cei mai importanți oameni de la Manchester United. Portughezul are un moral foarte bun înaintea partidei cu Leicester, după ce a marcat cele două goluri pentru naționala țării sale împotriva Macedoniei de Nord, într-o partidă care a calificat Portugalia la Cupa Mondială din Qatar.
Fernandes are în acest sezon de Premier League 9 goluri marcate și 6 pase decisive în 27 de partide. În luna februarie, el a avut prestații foarte bune pentru United, fiind chiar decisiv în deplasarea de la Leeds, când a marcat un gol și a oferit o pasă de gol.
Cu toate acestea, în luna martie, el nu a mai avut realizări notabile la echipa de club, care nu a înregistrat cele mai bune rezultate, cu excepția partidei de acasă cu Tottenham.
De regulă, partidele dintre Manchester United și Leicester sunt partide în care se înscriu multe goluri, iar genul acesta de partidă poate fi prilejul pentru Bruno să profite de încrederea dată de prestația de la echipa națională. De la sosirea lui Fernandes pe Old Trafford, în ianuarie 2020, portughezul a marcat două goluri și a oferit două pase de gol.

James Maddison

Spre deosebire de Bruno Fernandes, James Maddison a rămas la Leicester în ultimele două săptămâni. Concurența de la naționala Angliei este una foarte mare, iar Maddison, fost internațional de tineret, nu intră în calculele lui Gareth Southgate.
Cu toate acestea, el este un om important pentru Brendan Rodgers, marcând 8 goluri și oferind trei pase de gol, având șanse foarte mari ca acesta să fie cel mai bun sezon în Premier League al mijlocașului de 25 de ani, în ciuda locului din clasament al echipei sale.
Vara trecută, Maddison s-a aflat pe lista lui Arsenal, dar în cele din urmă, acesta a rămas la Leicester, club cu care a semnat prelungirea contractului în octombrie 2020. Potrivit presei din Anglia, cei de la Leicester l-au evaluat pe mijlocașul de 25 de ani la 60 de milioane de lire sterline.
CINE E MAI BUN?
Manchester United-Leicester City se joacă sâmbătă de la ora 19:30, în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
Ten Hag renunță din start la doi jucători de la United! Au costat împreună peste 90 de milioane de €
IERI LA 17:45
Guardiola a pus ochii pe un mijlocaș din Premier League! Cine e așteptat în locul lui Fernandinho