Erling Haaland a sosit în Premier League! Noul atacant al celor de la Manchester City a adus victoria campioanei Angliei în prima etapă a noului sezon. Echipa lui Pep Guardiola s-a impus cu 2-0 pe London Stadium cu West Ham, grație golurilor marcate de atacantul norvegian în minutele 36 și 65.
Într-o partidă dominată categoric de Manchester City, deschiderea de scor părea un lucru inevitabil, iar aceasta s-a produs cu 10 minute înainte de pauză. Alphonse Areola, cel care tocmai îl înlocuise pe Fabianski între buturile "ciocănarilor", l-a faultat pe Erling Haaland în careu, iar norvegianul a transformat fără emoții un minut mai târziu, marcând primul său gol într-un meci oficial pentru "cetățeni".
Barcelona și Liverpool pregătesc o super-afacere! Schimbul de jucători pregătit de cei doi granzi
ACUM 16 ORE

Manchester City a dominat categoric partida de pe London Stadium, iar golul doi a venit tot din piciorul stâng al atacantului norvegian venit în această vară de la Borussia Dortmund. În minutul 65, Kevin De Bruyne, cu o pasă de geniu, l-a lăsat singur pe Haaland cu Areola, iar atacantul de 22 de ani a înscris elegant, majorând diferența.
În minutul 78, Pep Guardiola a efectuat o dublă schimbare, iar printre cei înlocuiți s-a aflat și vârful norvegian. Cu o expresie care lăsa de înțeles că și-ar fi dorit să termine partida pe teren, Haaland a fost înlocuit de Julian Alvarez, celălalt tânăr din atacul lui City ajuns pe Etihad în această vară.
Etapa următoare, Manchester City va juca pe teren propriu, urmând să primească vizita nou-promovatei Bournemouth, în timp ce West Ham va juca tot împotriva unei echipe nou-promovate, pe terenul celor de la Nottingham Forest.
Serie A
Arsenal vrea să dea o dublă lovitură în iarnă. Planul de 115 de milioane ai lui Mikel Arteta