Liverpool, debut cu stângul în Premier League! A obținut un singur punct pe terenul lui Fulham

Publicat 06/08/2022 la 16:26 GMT+3

Liverpool a remizat, scor 2-2, pe terenul celor de la Fulham, în meciul din prima etapă a Premier League.

Fulham-Liverpool

Liverpool a debutat astăzi în sezonul 2022/23 al Premier League, în deplasare pe terenul celor de la Fulham, pe care nu jucătorii lui Jurgen Klopp nu au reușit să-i învingă.
"Cormoranii" au plecat drept mari favoriți în duelul cu echipa nou-promovată antrenată de Marco Silva, dar au fost conduși de două ori și au plecat cu un singur punct de pe stadionul Craven Cottage.
Mitrovic a deschis scorul pentru Fulham în minutul 32, înscriind cu capul după o pasă perfectă a lui Tete. Liverpool a reușit egalarea abia în minutul 64, prin Darwin Nunez, însă cei de la Fulham au reintrat în avantaj după doar 8 minute.
Mitrovic a reușit dubla, dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată după consultarea VAR, ca urmare a unui fault în careu al lui Virgil van Dijk.
Scorul final a fost stabilit în minutul 80, de Salah, care a înscris cu un șut pe jos, după un assist al lui Nunez.

Liverpool a avut un program încărcat în ultima lună. Vicecampioana Angliei a disputat 5 meciuri de pregătire, înregistrând două victorii, cu Crystal Palace (2-0) și RB Leipzig (5-0), și 3 înfrângeri, în fața celor de la Manchester United (4-0), Salzburg (1-0) și Strasbourg (0-3).
De asemenea, "cormoranii" au jucat weekend-ul trecut în Supercupa Angliei, impunându-se cu 3-1 în fața celor de la Manchester City.
Pentru Liverpool urmează, în a doua etapă din Premier League, duelul cu Crystal Palace.