Articol scris de Răzvan Rădulescu
În primul meci de pregătire, Manchester United a trecut cu 4-0 de rivala din Premier League, Liverpool, în singurul meci desfășurat de "diavoli" în Thailanda, la Bangkok. În a doua partidă, United a învins Melbourne Victory, scor 4-1, în meciul desfășurat pe Melbourne Cricket Ground (Australia).

Manchester United, trei din trei în meciurile amicale

Cum s-a prezentat Cristiano Ronaldo la ultimul antrenament al lui Manhcester United
ACUM 16 ORE
Manchester United și-a continuat parcursul excelent din meciurile amicale, iar "diavolii" au învins-o fără emoții pe Crystal Palace cu 3-1. Atacul formației lui ten Hag a arătat foarte bine, iar în minutul 17 Anthony Martial a înscris. Atacantul francez a ajuns la al treilea gol în actuala stagiune de pregătire și pare că a renăscut sub comanda lui Erik ten Hag.
Antrenorul olandez a început cu o mare parte din echipa cu care a învins-o pe Melbourne Victory. David de Gea în poartă și Tyrell Malacia folosit încă de la început au reprezentat singurele modificări ale tehnicianului. De celalată parte, Crystal Palace a evoluat fără câteva nume importante ale clubului, iar acest lucru s-a văzut și pe tabelă. Imediat după pauză, în minutul 48, Rashford a reușit să înscrie al doilea său gol în actuala stagiune de pregătire.

La 10 minute după golul lui Rashford, scorul a devenit 3-0. Jadon Sancho a punctat și el golul cu numărul doi în meciurile din pre-sezon, după un contraatac fulger al "diavolilor". La mijlocul reprizei secunde, ten Hag a schimbat opt jucători. În minutul 74, Ward a redus din diferență și a stabilit scorul final. Fundașul în vârstă de 32 de ani al lui Crystal Palace a înscris cu capul dintr-o lovitură de corner. Singurul eveniment remarcabil până la final a fost eliminarea tânărului fundaș, William Fish, de la Manchester United.
Manchester United mai are trei meciuri de disputat înaintea startului din Premier League. Pe 23 iulie, United o întâlnește pe Aston Villa, în timp ce pe 30 și 31 iulie, echipa lui Erik ten Hag joacă cu formațiile din La Liga, Atletico Madrid, respectiv Vallecano.
United a ignorat recomandările lui Rangnick! Unde au ajuns 2 dintre jucătorii ceruți de el