Eurosport
Manchester City a dat recital cu Bournemouth și a urcat pe 1 în Anglia. "Cetățenii", 6 goluri în fața lui Ionuț Radu
De
Publicat 04/11/2023 la 18:02 GMT+2
Manchester City nu i-a dat nicio șansă lui Bournemouth și a învins-o cu 6-1 pe Etihad, într-un duel în care Ionuț Radu a fost integralist în poarta echipei lui Andoni Iraola. Jeremy Doku a fost omul meciului, cu un gol și patru pase decisive.
Manchester City: Phil Foden jubelt mit Jeremy Doku
Credit imagine: Getty Images
Manchester City a început ca din "tun" partida de pe Etihad și a atacat pe bandă rulantă. În minutul 11, Bernardo Silva a semnat prima ocazie a meciului, cu un șut trimis puțin peste transversală după o centrare din corner.
Elevii lui Guardiola au continuat ofensiva prin Rodri, care a trimis un șut plasat, după care Haaland a lovit bara, iar în minutul 28 Silva a avut o nouă ocazie printr-un șut de la distanță. Insistența campioanei a dat roade, iar City a deschis în cele din urmă scorul prin Jeremy Doku în minutul 30, după o combinație perfectă în careu cu Rodri.
La doar 3 minute distanță, Bernardo Silva, care a mai avut alte două ocazii, și-a trecut și el în cele din urmă numele pe tabelă. Lusitanul a înscris cu un șut plasat în poarta lui Bournemouth, după o fază individuală frumoasă a lui Jeremy Doku.
City a mai înscris un gol în poarta lui Ionuț Radu prin Akanji, care a deviat decisiv șutul lui Doku, ce s-a transformat în asist. "Cetățenii" au intrat astfel la cabine cu un avantaj de 3 goluri, ce solidifică o statistică ce îi vizează pe jucătorii din Manchester.
De când Pep Guardiola a venit în Premier League, Manchester City este trupa cu cele mai multe meciuri în care a intrat la pauză cu un avantaj de minim trei goluri, și anume 28 de partide. Următoarea echipă în acest top este Tottenham, la distanță mare, cu 15 dueluri.
Citește și:
City a înscris 6 goluri în poarta lui Ionuț Radu și a urcat momentan pe primul loc în Premier League
După ieșirea de la cabine, Bournemouth a ieșit montată și a înscris în poarta lui Ederson, însă reușita lui Dominik Solanke a fost anulată pe motiv de offside. Echipa lui Andoni Iraola a mai avut ocazie mare prin același Solanke, printr-un șut trimis în bara transversală.
Manchester City i-a taxat pe cei de la Bournemouth pentru ocaziile avute și a mai înscris încă o dată prin Phil Foden, servit de Jeremy Doku. Bournemouth a înscris în cele din urmă golul de onoare în minutul 75, prin Luis Sinisterra.
City a ținut însă să își majoreze din nou diferența de scor și să dea golul 5. Bernardo Silva a avut o acțiune individuală pe un contraatac și l-a învins ușor pe Ionuț Radu, servit și el de Doku, ajuns la patru pase decisive. Românul a mai încasat un gol în prelungirile partidei, de la Nathan Ake, în urma unei lovituri de cap. Golul olandezului a fost ultimul al partidei, care s-a încheiat 6-1.
Grație victoriei de pe Etihad, Manchester City urcă provizoriu pe primul loc în Premier League, până ca Tottenham să își dispute meciul cu Chelsea. Pentru City, urmează un meci în Liga Campionilor, în fața lui Young Boys Berna, în timp ce Bournemouth se concentrează pe următoarea partidă din campionat, când dă peste Newcastle.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo