Eurosport
Manchester City, favorită uriașă la titlu în Premier League! Care sunt cotele urmăritoarelor
De
Publicat 30/07/2023 la 07:37 GMT+3
Manchester City a reușit o performanță fantastică, 3 titluri consecutive în cel mai puternic campionat de fotbal din lume, dar Guardiola vrea să fie primul care câștigă 4 la rând. Casele de pariuri din Anglia consideră că Manchester City are prima șansă și în sezonul viitor, care va începe peste 2 săptămâni.
Manchester City et Erling Haaland peuvent célébrer leur troisième titre de champion d'Angleterre de rang, le 21 mai 2023 devant leur public de l'Etihad Stadium
Credit imagine: Getty Images
Manchester City a construit an de an și acum Pep Guardiola culege roadeler acestei munci perpetue. Trupa de pe Etihad a luat ultimele 3 titluri din Premier League, iar managerul catalan a avut grijă ca în fiecare dintre acești ani să îmbunătățească lotul. Aceste titluri au fost urmate de vânzarea căpitanului care a ridicat trofeul. Kompany, Fernandinho și Gundogan au părăsit rând pe rând echipa, dar acest lucru a fost văzut de Guardiola ca o oportunitae, nu ca un minus. Gundogan a fost o piesă extrem de importantă în ascensiunea din ultimii ani a lui Manchester City, iar alegerea sa de a merge la Barcelona fost suplinită prin aducerea lui Mateo Kovacic. Croatul are calități asemănătoare, este cu 3 ani mai tânăr și vine după o perioadă excelentă pe plan individual la Chelsea.
Unul dintre discipolii lui Guardiola, Mikel Arteta a reușit în sezonul trecut să ridice nivelul lui Arsenal. Londonezii au condus în clasamentul din Anglia mai mult decât oricine, dar nu au putut rezista la final. Arteta nu se lasă și a avut o vară foarte activă pe piața transferurilor. Peste 230 de milioane de euro au investit "tunarii" pentru a-i da cât mai multe opțiuni lui Arteta. Declan Rice a devenit cel mai scump fotbalist englez din istorie, după ce a parafat transferul de 117 milioane de euro de la West Ham la Arsenal. Havertz și Timber sunt alți doi fotbaliști care vor pune umărul la ascensiunea lui Arsenal. Revenirea lui Balogun după un sezon foarte bun în Franța poate fi alt element de luat în seamă de către bookamakeri.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2023/07/18/3746185.jpg)
Jürgen Klopp
Credit imagine: Getty Images
Podiumul favoritelor la titlu din Premier League este completat de Liverpool. Klopp avea nevoie de o revoluție la mijlocul terenului și a făcut-o. Campionul mondial Alexis Mac Allister și maghiarul Szoboszlai sunt noutățile lui Liverpool, iar Klopp continuă să exploreze mai multe piste. Firmino, Henderson, Milner, Oxlande-Chamberlain, Keita și Fabio Carvalho au părăsit deja Anfield. Se pregătește și Fabinho.
Cote la câștigarea Premier Leaguue, sezonul 2023-2024
Citește și:
Sezonul din Premier League va începe peste 2 săptămâni
Campioana Manchester City va debuta în noul sezon cu întâlnire emoționantă. În chiar primul meci al stagiunii 2023-2024, Pep Guardiola va juca împotriva unui fost căpitan al său. Vincent Kompany este managerul care a creat o nouă echipă la Burnley și a promovat fără emoții în Premier League. Burnley - Manchester este meciul de deschidere al noului sezon, vineri, pe 11 august. Cea mai tare partidă din prima rundă este Chelsea - Liverpool. Partida vedetă a rundei inaugurale este programată duminică 13 august pe Stamford Bridge din Londra.
Programul primei etape din sezonul 2023-2024
Vineri, 11 august
Sâmbătă, 12 august
Duminică, 13 august
Luni, 14 august
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo