Cole Palmer a ratat primul penalty din carieră, dar Chelsea s-a impus cu Leicester! Spectacol între Spurs și Bournemouth
Actualizat 09/03/2025 la 18:13 GMT+2
Cole Palmer a ratat un penalty pentru prima oară în cariera sa, în meciul cu Leicester. În ciuda acestei premiere negative, "albaștrii" s-au impus în fața "vulpilor" cu 1-0. Într-un meci disputat la aceeași oră, Tottenham a revenit de la 0-2 în fața lui Bournemouth, pe teren propriu, scoțând un rezultat de egalitate.
Cole Palmer
Credit imagine: Getty Images
Chelsea a primit lovitură de la 11 metri în minutul 19, la un fault asupra lui Jadon Sancho. Cole Palmer a executat, însă vedeta de pe Stamford Bridge a fost refuzată de Mads Hermansen, portarul danez al lui Ruud van Nistelrooy.
Acesta a fost primul penalty ratat de Cole Palmer în cariera sa de senior. Mijlocașul transformase toate cele 12 lovituri de pedeapsă pe care le executase până acum în Premier League, ce-a de-a 13-a fiind cu ghinion. În toate competițiile, Palmer avea 16 din 16 penalty-uri transformate.
"Albaștrii" au deschis scorul într-un final, la trecerea primei ore de joc. Cucurella și-a încercat norocul de la distanță, iar campionul european a marcat cu un șut la firul ierbii, de la 25 de metri. Acesta avea să fie și scorul final al partidei, iar Chelsea a revenit pe locurile de Liga Campionilor.
Citește și:
Spurs revine de la 0-2 cu Bournemouth
Într-un meci disputat la aceeași oră, Bournemouth a fost mult mai periculoasă în prima repriză pe terenul lui Tottenham. Guglielmo Vicario a avut o dublă intervenție excelentă în minutul 4, la finalizările periculoase ale lui Justin Kluivert, respectiv Marcus Tavernier.
Cel din urmă a reușit să deschidă scorul la capătul reprizei, în minutul 41. Maghiarul Kerkez a trimis o centrare perfectă spre mijlocașul dreapta a lui Andoni Iraola, iar acesta l-a învins pe Vicario cu o finalizare perfectă.
Spurs a fost pe cale să egaleze în minutul 54, dar șutul plasat al lui Son Heung-min a lovit rădăcina barei lui Kepa Arrizabalaga. Această ocazie s-a răzbunat în minutul 65, când Evanilson l-a învins pe Vicario cu o scăriță subtilă, în urma unei pase filtrante primită de la Justin Kluivert.
Spurs a replicat imediat, prin reușita splendidă a lui Pape Matar Sarr. Nu se știe dacă senegalezul a vrut să centreze sau să-l surprindă pe Kepa, dar execuția sa de la distanță l-a învins pe portarul iberic, care a rămas spectator. Kepa a acordat un penalty gazdelor, după ce l-a agățat pe Son în careu. Sud-coreeanul l-a executat pe acesta cu o execuție rafinată, pe centrul porții. Astfel, cele două echipe au încheiat la egalitate unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale începutului de an din Premier League.
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
Chelsea
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/4034.png)
1
0
Leicester City
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/4693.png)
Promo
Promo