Premier League a anunțat o perioadă dublă de transferuri în vară + propunerea care a fost respinsă

Reprezentanții cluburilor din Premier League s-au întâlnit astăzi la Londra pentru a stabili datele între care se vor putea face transferuri în vara care vine. În urma ședinței s-a decis ca perioada de mercato să fie împărțită în două, pentru ca Chelsea și Manchester City, reprezentantele Angliei la CM al Cluburilor să poată încorpora noi jucători.

Mohamed Salah, în duel cu Diogo Dalot

Credit imagine: Getty Images

În vara care urmează va avea loc prima ediție a Campionatului Mondial al Cluburilor în variantă extinsă. Turneul final cu 32 de participante se va desfășura în SUA, între 14 iunie - 13 iulie, iar acest lucru a determinat ligile majore să modifice perioadele de transferuri, pentru a permite cluburilor calificate să înregistreze noi jucători.
Astăzi s-au stabilit datele și pentru Premier League, în urma unei întruniri a oficialilor celor 20 de cluburi, care a avut loc la Londra. Anglia va fi reprezentată la Campionatul Mondial al cluburilor de Chelsea și Manchester City, în calitate de campioane în Champions League în 2021 și 2023, iar cele două echipe vor avea la dispoziție 10 zile pentru a face transferuri în vederea competiției de peste Ocean.
Perioada de transferuri în Premier League va începe pe 1 iunie, dar va fi împărțită în două. Primul interval va dura până pe 10 iunie, după care niciun club nu va putea înregistra jucători până pe 16 iunie. Din acea dată, mercato-ul va fi neîntrerupt până pe 1 septembrie. Perioada de pauză a fost introdusă pentru a se respecta normele FIFA, care prevăd că o perioadă de transferuri poate dura maxim 89 de zile.
"Fereastra se va deschide mai devreme, între duminică 1 iunie și marți 10 iunie, din cauza unei perioade excepționale de înscriere aferentă Cupei Mondiale a Cluburilor FIFA. Se va redeschide apoi luni, 16 iunie și se va închide luni, 1 septembrie", a fost comunicatul emis de Premier league.

Cluburile din Premier League au refuzat propunerea ca perioada de mercato să se încheie înaintea începerii sezonului 2025-2026

Pe ordinea de zi a ședinței de astăzi a fost și propunerea ca perioada de mercato din vară să se închidă înainte de startul sezonului 2025-2026, care va începe pe 16 august. Această propunere a fost respinsă, majoritatea cluburilor considerând că ar fi un dezavantaj pentru ele, în condițiile în care în alte campionate mercato-ul durează mai mult.
În 2018 și 2019, fereastra de transferuri s-a închis înainte de începerea sezonului, dar Premier League a revenit la metoda actuală în 2020, când perioada de mercato s-a închis pe 5 octombrie, pe fondul pandemiei de Covid-19. Anul trecut, piața a fost deschisă din 14 iunie până la 30 august.
În vara care urmează se anunță campanii de achiziții impresionante pentru marile cluburi din Premier League. Ruben Amorim e decis să facă o adevărată revoluție în lotul lui Manchester United, iar Manchester City e așteptată la rândul ei să transfere câțiva jucători, după ce actualul sezon a fost dezamăgitor. De asemenea, Arsenal caută să aducă cel puțin un atacant, iar Chelsea va fi cu siguranță printre protagoniste, așa cum a obișnuit de când Todd Boehly a devenit patron pe Stamford Bridge. Nu în ultimul rând, Liverpool va muta și ea aproape sigur, mai ales dacă în afara lui Arnold, care s-a înțeles deja cu Real Madrid, îi va pierde și pe Van Dijk sau Salah, care deocamdată nu au semnat prelungirea contractelor.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo