Ruben Amorim "a explodat", după Manchester United - Brighton 1-3: "Cea mai slabă echipă din istorie!"

Antrenorul lui Manchester United, Ruben Amorim, a declarat că există probleme mari la echipă, după 1-3 cu Brighton, dar nu va schimba planul tactic, în ciuda celei de-a zecea înfrângeri a sezonului, suferite pe teren propriu în etapa cu numărul 22 din Premier League.

Ruben Amorim

Credit imagine: Getty Images

Manchester United a fost învinsă pe teren propriu de Brighton (scor 1-3), duminică, într-un meci din etapa a 22-a din Premier League. "Pescăruşii" s-au impus pe stadionul Old Trafford prin golurile marcate de Yankuba Minteh (5), Kaoru Mitoma (60) şi Georginio Rutter (76), în timp ce portughezul Bruno Fernandes a fost autorul singurei reuşite a gazdelor, din penalty, în minutul 23.
Manchester United, care venea după o remiză pe terenul liderului Liverpool (2-2) şi o victorie în faţa "lanternei roşii" Southampton (3-1), ocupă locul 13 în clasament, cu 26 de puncte, în timp ce Brighton se află pe poziţia a noua, cu 34 de puncte.
CITEȘTE ȘI:

Ruben Amorim, discurs extrem de dur, după Manchester United - Brighton 1-3

Ultimele evoluții sunt de-a dreptul îngrijorătoare pentru fanii lui United, echipa aflându-se pe locul 13, la fel de aproape de zona retrogradării ca de primele opt locuri, cu 26 de puncte din 22 de meciuri. Cea mai slabă clasare a lor în era Premier League a fost sezonul trecut, când au terminat pe locul opt.
"Imaginați-vă cum este pentru un fan al lui Manchester United. Imaginați-vă cum este pentru mine", a spus Amorim pentru Sky Sports. "Avem un nou antrenor care pierde mai mult decât precedentul antrenor (Erik ten Hag). Sunt pe deplin conștient de asta. (Dar) nu voi schimba, indiferent de situație. Știu că putem reuși, dar trebuie să supraviețuim acestui moment. Pentru că nu sunt naiv și știu că trebuie să supraviețuim acum. Suntem, poate, cea mai slabă echipă din istoria lui Manchester United. Știu că vreți titluri, dar spun asta pentru că trebuie să recunoaștem și să schimbăm asta. Iată, aveți titlurile voastre".
Amorim a sugerat că echipa va avea parte de și mai multă suferință până la finalul sezonului, pregătindu-se să primească vizita celor de la Rangers în Europa League joi, înainte de a se deplasa la Fulham pentru următorul meci din Premier League, duminică: "Nu voi schimba modul în care văd jocul, sunt clar în privința asta", a spus el: "Jucătorii vor suferi, fanii vor suferi, îmi pare rău. Am un singur mod de a face lucrurile, dar trebuie să supraviețuim acestui moment. Este foarte clar pentru toată lumea ce vom face (din punct de vedere tactic)".
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo