Un campion de 4 ori cu City a jucat pe Etihad pe un salariu de juniori! "Mi-au făcut contract după 43 de meciuri"
Oleksandr Zinchenko a rememorat în cartea sa autobiografică intitulată "Believe" câteva momente dintre cele trăite în perioada în care a fost jucătorul lui Manchester City. Printre altele, fotbalistul ucrainean a dezvăluit că a evoluat pe Etihad mai bine de un sezon pe un salariu de juniori.
Zinchenko în Arsenal - City
Credit imagine: Getty Images
Oleksandr Zinchenko a fost transferat de Manchester City în 2016 de la Ufa în schimbul a 2,25 de milioane de euro. După un prim sezon în care a fost împrumutat la PSV, ucraineanul și-a găsit locul în echipa lui Pep Guardiola.
Fundașul de 27 de ani a povestit acum, în cartea sa autobiografică intitulată "Believe", că în primul sezon petrecut pe Etihad a câștigat un salariu similară jucătorilor de la academie.
Ucraineanul a spus că reprezentanții clubului i-au spus de la început că va primi un contract mai bun după ce își va face debutul la echipă, dar acest lucru nu s-a întâmplat până la finalul sezonului 2018/19, după ce a cucerit tripla națională cu City.
"Avocații lui City mi-au spus: 'Uite, acesta este un contract de jucător de la academie, nu? De îndată ce joci primul tău meci oficial pentru City, îți vom prelungi contractul cu un salariu pe care îl plătim profesioniștilor, nu cu această sumă ca a jucătorilor de la academie'.
Bineînțeles că am spus 'da'. Trebuia să-mi urmez visul. Dar știți când s-a semnat următorul meu contract? Cel care mi-a adus un salariu complet de fotbalist profesionist?
După ce jucasem 43 de meciuri în Premier League! Am câștigat două titluri în Premier League jucând pe un contract ca la o academie", a dezvăluit Zinchenko, citat de Daily Mail.
Zinchenko și-a amintit de conflictul avut cu Guardiola
Fundașul ucrainean a mai scris în cartea sa autobiografică și despre singurul moment în care a avut o dispută cu antrenorul Pep Guardiola, notând reacția acestuia, dar și motivele pentru care lucrurile s-au calmat ulterior.
"Am spus tare: 'Mister, e chiar prima mea pasă greșită', iar reacția lui a fost incredibilă. 'Aha, ok, îmi cer scuze, domnule Zinchenko, îmi cer scuze', a spus Pep. 'Ok, domnilor, vă mulțumesc, toată lumea înăuntru'.
Și am intrat în vestiar, antrenamentul a fost oprit, doar pentru că i-am răspuns. Știam că am intrat în bucluc... În primul rând, nu am avut dreptate. Am înțeles asta imediat, dar ar fi fost prostesc dacă m-aș fi dus în biroul său să îmi cer scuze.
Era cu o zi înainte de meci și știam că nu-i stă mintea decât la meci. Dar mi-am cerut scuze după acea partidă", a mai rememorat fotbalistul de 27 de ani.
Oleksandr Zinchenko a fost legitimat la Manchester City în perioada 2016-2022, cucerind alături de "cetățeni" 4 titluri de campion al Angliei, o Cupă a Angliei, 4 Cupe ale Ligii și două Supercupe ale Angliei.
În urmă cu doi ani a fost transferat de Arsenal pentru 35 de milioane de euro, dar a rămas în relații bune cu Guardiola, de care s-a apropiat din ce în ce mai mult după incidentul amintit mai sus.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/09/image-b7f09e96-ffcf-4fbd-a1e7-86c9ef483b48-68-310-310.jpeg)