Arne Slot și Jack Grealish, laureații lunii august în Premier League. Pentru jucătorul lui Everton, acesta este primul astfel de premiu din carieră

După un start de sezon perfect cu Liverpool, Arne Slot (46 de ani) a fost desemnat Antrenorul Lunii August în Premier League, acesta fiind al doilea premiu de acest fel din cariera sa. În același timp, Jack Grealish a fost ales Jucătorul Lunii August, reușind să câștige pentru prima dată această distincție în campionatul Angliei.

Postecoglou vrea să câștige trofee cu Nottingham Forest, după ce a reușit asta cu Tottenham (SNTV)

Sursa video: SNTV

Fără nicio surpriză, după 3 victorii în 3 meciuri, dintre care una contra lui Arsenal (1-0), tehnicianul lui Liverpool, Arne Slot, a primit astăzi premiul pentru cel mai bun antrenor al lunii august în Premier League. El a concurat împreună cu francezul Regis Le Bris (locul 6 cu Sunderland), Enzo Maresca (Chelsea) și David Moyes (Everton).
În august, Liverpool a reușit un parcurs fără greșeală, cu victorii împotriva lui Bournemouth (4-2), Newcastle (3-2) și Arsenal (1-0). Este a doua oară când fostul antrenor al lui Feyenoord primește aceast premiu, după cel din noiembrie 2024, în primul său sezon pe banca "cormoranilor".
Clubul din nordul Angliei este lider solitar al campionatului englez, cu 9 puncte în 3 meciuri și +4 golaveraj, înaintea confruntării cu Burnley de duminică, de la ora 16:00, meci pe care Liverpool îl va disputa în deplasare.

Jack Grealish, cel mai bun jucător al lunii August în premier league

Grealish, care și-a sărbătorit a 30-a aniversare la începutul acestei săptămâni, a avut un start exploziv la Everton după ce a sosit sub formă de împrumut pentru un sezon de la Manchester City.
Englezul a reușit patru pase decisive și a ajutat-o pe Everton să câștige două dintre primele trei meciuri din Premier League, oferind ambele assisturi la debutul său, într-o victorie cu 2-0 pe teren propriu împotriva lui Brighton, înainte de a mai oferi alte două pase decisive într-un succes cu 3-2 în deplasarea de la Wolves, chiar înainte de pauza internațională.
Internaționalul englez este primul jucător din istoria lui Everton care reușește multiple assisturi în meciuri consecutive de Premier League.
Jucătorul lui Everton cu numărul 18 a fost ales câștigător al premiului pentru cel mai bun jucător al lunii august, clasându-se primul într-o listă scurtă formată din opt candidați: Riccardo Calafiori, Hugo Ekitike, Marc Guehi, Erling Haaland, Joao Pedro, Antoine Semenyo și Dominik Szoboszlai.
De asemenea, Grealish a devenit al 10-lea jucător diferit al lui Everton care câștigă acest trofeu și primul al clubului care reușește performanța după Dominic Calvert-Lewin, în septembrie 2020.

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo