Ruben Amorim, cel mai slab antrenor de la Manchester United în era post-Ferguson! Cifrele dezastruoase ale antrenorului portughez

Ruben Amorim tocmai a fost dat afară de Manchester United după cele două remize cu Wolves și Leeds. Englezii au scos la iveală câteva cifre dezastruoase ale antrenorului portughez, care îl plasează pe acesta pe ultimul loc în topul tehnicienilor "diavolilor" în era post Sir Alex Ferguson.

Alex Ferguson: "Așa am reușit la Manchester United"

Sursa video: Eurosport

Ruben Amorim nu mai este antrenorul lui Manchester United! Remizele cu Wolverhampton, echipa care nu avea nicio victorie până în această etapă, și cu Leeds (locul 16 în Premier League) i-au făcut pe șefii de pe Old Trafford să spună "stop" colaborării cu lusitanul.
"Întrucât Manchester United se află pe locul șase în Premier League, conducerea clubului a luat decizia că este momentul potrivit pentru o schimbare. Acest lucru va oferi echipei cea mai bună șansă de a termina la cel mai înalt nivel posibil în Premier League. Clubul dorește să-i mulțumească lui Ruben pentru contribuția sa la club și îi urează mult succes în viitor", se arată în comunicatul clubului.
Darren Fletcher este cel care va asigura interimatul la partida cu Burnley, de la mijlocul acestei săptămâni. În weekend urmează duelul de Cupă cu Brighton, iar pe 17 ianuarie, la derby-ul cu Manchester City, șefii de pe Old Trafford speră să aibă deja un nou antrenor pe bancă.
Manchester United ocupă locul 6 în Premier League, fiind la egalitate de puncte cu Chelsea, care e pe 5. Cele două speră să poată duce lupta cu Liverpool pentru locul 4, "cormoranii" neaflându-se nici ei în cea mai bună situație.

Ruben Amorim, cele mai slabe cifre din era post- Sir Alex Ferguson

Ruben Amorim a fost al 10-lea antrenor al lui Manchester United de când Sir Alex Ferguson a decis să se retragă și până acum. Dintre cei 10, Ryan Giggs (4 meciuri pe bancă), Michael Carrick (3 meciuri pe bancă) și Ruud Van Nisterlooy (4 meciuri pe bancă) au fost doar soluții de urgență, iar Ralf Rangnick a ocupat postul de interimar în 29 de partide.
Dintre ceilalți 6 rămași pe listă, Ruben Amorim are cel mai slab procentaj al victoriilor, unul dezastruos pentru un club de talia lui Manchester United. Doar 36,92% din meciuri a câștigat Amorim, în timp ce toți ceilalți au avut procentaje de peste 50%.
Procentajele la victorie ale celor 6 antrenori principali care au condus-o pe United, după Ferguson:
• 58.33% - Jose Mourinho
• 54.69% - Erik Ten Hag
• 54.17% - Ole Gunnar Solskjær
• 52.94% - David Moyes
• 52.43% - Louis Van Gaal
• 36.92% - Ruben Amorim
Ruben Amorim a rezistat doar un an și 3 luni pe banca lui Manchester United. Potrivit presei engleze, două nume se distanțează, pentru moment, drept posibili succesori ai lui Ruben Amorim: Oliver Glasner (Palace) și Andoni Iraola (Bournemouth).
Două interviuri excepționale pe canalele Eurosport în weekend-ul următor. Arne Slot ne povestește cum a trăit primul sezon la Liverpool, sâmbătă de la ora 18.55 pe Eurosport 1. Mikel Arteta are ambiții uriașe și ne spune cum a readus-o pe Arsenal în lupta pentru primul loc din Premier League duminică de la ora 18.30 pe Eurosport 2. Interviurile realizate de legendarul Ally McCoist vor fi disponibile și pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo