Alertă la PSG! Neymar s-a accidentat din nou și va rata meciul cu Barcelona, din Champions League

Actualizat 11/02/2021 la 18:26 GMT+2

PSG a intrat în alertă, cu o săptămână înaintea meciului de "foc" cu Barcelona (16 februarie), din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Neymar a ieșit accidentat în repriza a doua a partidei cu Caen, din Cupa Franței, și nu se va recupera până la duelul de pe Camp Nou.

Neymar injury

UPDATE // PSG a anunțat că Neymar ar urma să lipsească aproximativ 4 săptămâni, în urma accidentării suferite la mușchii adductori.
Astfel, starul campioanei Franței va rata meciul cu Barcelona din manșa tur a optimilor Ligii Campionilor (16 februarie). Mai rău, există posibilitatea ca brazilianul să absenteze și de la partida retur de la Paris, programată pe 10 martie.
Știrea inițială
PSG s-a impus la limită pe terenul lui Caen, scor 1-0, și s-a calificat în "16-imile" Cupei Franței. Moise Kean a înscris golul victoriei în minutul 49, după o pasă oferită de Neymar.
Seara liniștită de pe terenul echipei din Liga a 2-a avea să se complice pentru Neymar, 10 minute mai târziu. Starul brazilian a rămas întins pe gazon după o intrare dură a lui Steeve Yago.
Atacantul n-a mai putut continua și a fost înlocuit de Mauricio Pochettino. Atacantul de 29 de ani s-a dus direct la vestiare, după ce părăsit terenul.

Neymar s-a accidentat și riscă să rateze meciul Barcelona - PSG, din Champions League

Accidentarea lui Neymar a venit când nu se putea mai rău pentru PSG. Campioana Franței se pregătește pentru super-meciul în compania Barcelonei, din optimile Ligii Campionilor.
Partida de pe Camp Nou se va disputa peste 5 zile, iar Pochettino nu știe dacă se va putea pe serviciile lui Neymar. Ar fi a doua pierdere importantă pentru parizieni, după cea a lui Angel di Maria.
Astăzi, Neymar va efecuta mai multe teste pentru a afla cauza și gravitatea accidentării.

Pochettino: "Nu știm cât de gravă e accidentarea lui Neymar"

În funcție de rezultatele primite, cei de la PSG vor ști dacă se vor putea baza pe Neymar în meciul cu Barcelona.
"La ora actuală, este greu de spus cât de gravă este accidentarea și dacă va putea juca împotriva Barcelonei. Vom afla mâine. Avem nevoie de mai multe informații... din ce știu este vorba despre o problemă la mușchii adductori.
Nu regret că l-am titularizat pe Neymar în meciul cu Caen. Astfel de lucruri se pot întâmpla oricând", a spus Mauricio Pochettino, la finalul meciului din Cupa Franței.

Reacția lui Neymar, după ce ieșit accidentat în meciul din Cupa Franței

La rândul său, Neymar a oferit o reacție în mediul online. Starul brazilian și-a exprimat încă o dată mulțumirea față de divinitate, așa cum și-a obișnuit deja fanii:
"Cinste și glorie lui Dumnezeu, întotdeauna", a scris Neymar, pe contul de Twitter.
Neymar a fost chinuit de accidentări în actualul sezon. Atacantul lui PSG abia revenise după o problemă la gleznă, iar acum riscă să rateze meciul extrem de important cu Barcelona.
Neymar a evoluat în 18 meciuri în stagiunea curentă, reușind să înscrie 13 goluri și să ofere 6 assist-uri.