Cicâldău, assist în victoria lui Galatasaray! Pușcaș a marcat pentru Pisa. Ce au reușit ceilalți români din Europa

Actualizat 02/04/2022 la 23:43 GMT+3

Astăzi, mai mulți stranieri au evoluat pentru echipele de club. George Pușcaș a înscris în duelul dintre Benevento și Pisa, Dennis Man nu a reușit să marcheze, dar a primit note bune de la italieni, iar Denis Alibec a fost eliminat după mai puțin de 10 minute pe teren.

Alexandru Cicâldău (Galatasaray)

Românii au revenit la echipele de club după pauza competițională cauzată de acțiunile naționalelor. Astăzi, mai mulți stranieri și-au făcut apariția pe gazon pentru formațiile lor.

Cicâldău, pasă de gol în victoria lui Galatasaray

Astăzi, Alexandru Cicâldău a dat o pasă de gol în meciul dintre Galatasaray și Karagumruk, câștigat de echipa lui Domenec Torrent cu scorul de 2-0. Prima reușită a meciului i-a aparținut lui Gomis, în minutul 4, din penalty, iar după doar 8 minute, Cicâldău i-a pasat lui Babel, care a mărit avantajul gazdelor.
Românul, care a ajuns astfel la 4 pase decisive în acest sezon, a fost pe teren până în minutul 64, fiind schimbat ulterior cu Yilmaz. În ceea ce-l privește pe Olimpiu Moruțan, acesta a rămas pe banca de rezerve.

Bumba a înscris pentru Kisvarda

Claudiu Bumba a marcat un gol pentru Kisvarda, în înfrângerea din deplasare, scor 3-5, cu Fehervar, echipă la care este legitimat Adrian Rus. Bumba a deschis scorul în minutul 8, iar coechipierii săi, Navratil și Camaj, au mărit avantajul în doar 4 minute.
Până la pauză, gazdele au înscris două goluri, iar în repriza secundă au obținut victoria, reușind să-l învingă de încă 3 ori pe portarul celor de la Kisvarda.
Bumba a adunat în acest sezon 23 de apariții pentru unguri, în tricoul cărora a înscris 8 goluri.

Pușcaș, gol în eșecul usturător al Pisei

În Serie B, George Pușcaș a fost trimis pe teren în minutul 58 al partidei dintre Benevento și Pisa. Românul a marcat singurul gol al echipei sale, în minutul 85, dar Pisa a fost învinsă cu 5-1 și a ratat șansa de a urca pe primul loc al clasamentului, fiind acum pe a treia poziție, cu 58 de puncte.
Pentru prestația din această seară, Pușcaș a primit note bune din partea jurnaliștilor italieni. Cei de la Pianeta Serie B i-au dat nota 5,5, în timp ce Sportface.it l-a notat cu 6,5, iar cei de la TuttoMercatoWeb i-au acordat nota 6, scriind că a fost "singurul aspect fericit al zilei" pentru Pisa.
De la împrumutul în Serie B, George Pușcaș a adunat 12 apariții pentru italieni, reușind 4 goluri.

Dennis Man, apreciat de italieni după Cosenza 1-3 Parma

Astăzi, tot în Italia, Dennis Man a fost integralist în victoria pe care Parma a obținut-o pe terenul celor de la Cosenza. Românul nu a reușit să marcheze, dar jurnaliștii italieni i-au apreciat evoluția, lăudându-l pe jucătorul lui Giuseppe Iachini.
Fostul jucător de la FCSB a primit nota 6 din partea celor de la Parma Live, care au evidențiat momentele în care fotbalistul de 23 de ani s-a remarcat: "A ieșit mai puțin în evidență decât în ​​ultimele meciuri în tricoul Parmei, după golul marcat pentru naționala României. Totuși, el este autorul unor accelerări interesante pe partea stângă. Are o ocazie mare de a scăpa în repriza secundă, dar nu reușește să profite de ea."
În plus, cei de la TuttoMercatoWeb l-au notat cu 6,5 și au scris că "accelerația și schimbarea ritmului sunt dintr-o categorie superioară. Priviți în duelurile 1 la 1 pentru a vedea cele mai bune calități ale sale. A avut progrese notabile în faza defensivă."
În acest sezon, Dennis Man a reușit 3 goluri și un assist în cele 24 de apariții pe care le-a avut în tricoul Parmei.

Denis Alibec a evoluat mai puțin de 10 minute în meciul dintre Asteras Tripolis și Atromitos din campionatul Greciei. Românul a fost trimis pe teren în minutul 77, iar după doar 8 minute a fost eliminat, primind cartonașul roșu după ce a intrat într-un conflict cu un adversar, pe care l-a împins.
Potrivit jurnaliștilor greci, aceasta a fost una dintre cele mai rapide eliminări din istoria competiției naționale elene. În plus, nici Alibec nu a mai fost până acum trimis la cabine atât de repede de-a lungul carierei.
De când a fost transferat la Atromitos, atacantul de 31 de ani a jucat în 8 meciuri și a reușit două goluri și o pasă decisivă.

Deian Sorescu, integralist la Rakow

Tot astăzi a evoluat și Deian Sorescu. Fostul dinamovist a fost integralist în meciul dintre Warta și Rakow, din a 27-a etapă a campionatului Poloniei. Echipa românului s-a impus cu scorul de 0-2, grație unui autogol al lui Ivanov (27') și a unei reușite a lui Lopez (75').
În urma acestei victorii, Rakow a ajuns la 9 meciuri fără înfrângere în campionat și urcat pe locul 2 în clasamentul din Ekstraklasa, având 55 de puncte.