Ambele echipe puteau să dea lovitura pe finalul partidei. Mai întâi, Ekollo a trecut cu capul pe lângă o minge centrată în careul formației pregătite de Pancu, apoi Roskopf a replicat pentu Rapid cu o reluare periculoasă, dar portarul Krell a fost pe fază. Cu o victorie, giuleștenii puteau trece pe locul doi în clasament, peste CS Mioveni. UTA este în continuare lider în Liga 2, în timp ce Petrolul este prima echipă sub podium.

Pancu: "Nu sunt mulțumit de locul trei"

La finalul partidei de la Călărași, Daniel Pancu n-a fost prea mulțumit de jocul echipei sale, dar consideră că locul trei este foarte bun în acest moment:
Moral bun la Rapid, chiar și după pașii greșiți din Liga 1: "Față de alte echipe, noi jucăm fotbal!"
ACUM 7 ORE
După aspectul jocului, eu zic că am câștigat un punct. Am făcut multe greșeli și am pierdut multe mingi, mai ales în prima repriză. Am avut noroc că am intrat la pauză cu 0-0, dar am ieșit mai bine de la vestiare. Dunărea Călărași este o echipă mult mai bună decât arată clasamentul și ar fi fost nemeritat să câștigăm pe final. Nu sunt mulțumit de locul trei la finalul turului, obiectivul nostru este promovarea directă. Este un campionat foarte lung, dar nu trebuie să mai avem pase proaste. Este important să încheiem anul în primele trei. Dacă în iarnă vom mai face două transferuri bune, avem șanse foarte mari la promovare.
Sursa: facebook.com/FCRapid1923oficial/
Meciul de la Călărași a fost ultimul din turul ligii secunde. Două meciuri din retur se vor mai disputa în acest an, înaintea pauzei competiționale.