Articol scris de Romeo Ene
Rapid a învins-o pe ASU Poli Timişoara, scor 1-0, în etapa 8 a ligii secunde, iar graţie acestui succes, trupa lui Mihai Iosif este cu un pas în Liga 1. Rapidiştii mai au nevoie de un singur punct în ultimele 2 etape pentru a promova.
U Craiova 1948 şi Mioveni sunt adversarii giuleştenilor în ultimele 2 runde, oltenii reuşind în această etapă să promoveze matematic. Antonio Sefer a fost unicul marcator al partidei, în minutul 65.
Ukrainian Premier League
Mircea Lucescu, victorie obținută în minutul 90+7 cu Dinamo Kiev: "Au fost emoţii puternice!"
ACUM 5 ORE

Succes cu emoţii pentru Rapid

Cu Timişoara care a evoluat cu un om mai puţin încă din minutul 17, atunci când Cristian Bocşan a văzut al doilea cartonaş galben, rapidiştii nu au reuşit să se desprindă şi au avot emoţii în partida cu trupa lui Dan Alexa.
Giuleştenii au beneficiat de o lovitură de la 11m în minutul 17, la al doilea cartonaş galben încasat de Bocşan, după un henţ. Chiar şi aşa, Hlistei ratează penalty-ul, Păduraru, portarul timişorenilor, fiind la post. Rapid a continuat să preseze, iar în minutul 20, Bălan trimite cu capul dintr-un corner, însă portarul bănăţenilor apără.
La următoarea fază, Poli putea deschide scorul, Axente îi oferă o pasă foarte bună lui Munteanu, care rămâne singur cu portarul Rapidului, însă nu reuşeşte să-l învingă. La pauză a fost 0-0, iar rapidiştii aveau nevoie de un gol pentru a-şi asigura, în mare măsură, promovarea în Liga 1. Repriza a doua a început cu Rapid în ofensivă, în minutul 54 Bălan i-a oferit o pasă lui Jorza, dar execuţia sa a fost deviată. 10 minute mai târziu, Rapid deblochează tabela, Antonio Sefer şutează superb din afara careului, iar portarul timişorenilor este învins.
Rapid îşi putea dubla avantajul în minutul 74, Bălan îl încearcă din nou pe Păduraru, dar portarul echipei antrenate de Dan Alexa face un meci foarte bun astăzi. În ’’10’’ din minutul 17, Poli putea egala în minutul 81, Casado îl deschide foarte bine pe Radunovic, care prinde un şut care nu îl surprinde pe portarul Rapidului.
S-a terminat 1-0 pentru Rapid, iar echipa lui Iosif este pe locul 2, cu 49 de puncte, 5 mai mult faţă de Mioveni, ocupanta locului 3, cu 2 etape înainte de final. Giuleştenii sunt cu ’’un picior şi jumătate’’ în Liga 1.

Rapid București – ASU Poli Timișoara 1-0 | Echipele de start

• Rapid: Moldovan - Jorza, Dandea, Nastos, Goge - Costin, Barbu - Sefer, Ilie, Hlistei – Bălan.Rezerve: Drăghia, Voicu, Ignat, Florică, Lazăr, Pănoiu, Ursu, Benzar, Ioniță. Antrenor: Mihai Iosif
  • ASU Poli: Păduraru - Jurj, Bocșan, Scutaru, Pamfile - Radu, Codrea, Coadă, Ivanovici - Axente, Munteanu. Rezerve: Cuzmanovici, Casado, Popovici, Andrei, Mera, Sofran, Ignea, Radunovic, Rus. Antrenor: Dan Alexa
Eredivisie
Ajax a făcut scorul sezonului în Olanda! "Lăncierii" au avut 8 jucători pe lista marcatorilor
ACUM 5 ORE
Vali Crețu a explicat cum a obținut penalty-ul din care a înscris Keșeru: "Am fost mai șmecher"