Rapidul venea după o înfrângere dureroasă în deplasare cu Comuna Recea, scor 1-2, și avea mare nevoie de o victorie cu Chiajna pentru a-și recăpăta moralul. Partida de la Buftea n-a început deloc bine pentru formația giuleșteană. Zăvoi a deschis scorul în minutul 12, după o acțiune superbă în careul Rapidului.
Pănoiu a restabilit egalitatea în minutul 32, după ce a scăpat pe contraatac. Puștiul Rapidului a finalizat minunat, cu exteriorul piciorului stâng, exact în vinclul porții ilfovenilor. Herghelegiu a adus-o din nou în avantaj pe Chiajna cu un minut înainte de pauză, când a reluat la colțul lung o centrare venită din partea stângă.

Rapid - Concordia Chiajna 4-2. Giuleștenii revin, cel puțin temporar, pe primul loc în Liga a 2-a

Liga Campionilor UEFA
Xavi, despre noul obiectiv al Barcelonei după eliminarea din UCL: "Începem o nouă etapă, de la zero"
ACUM 6 ORE
Chiajna a ieșit excelent de la vestiare și putea să mai înscrie de două ori, însă Rapidul s-a apărat eroic. Ocaziile s-au răzbunat în minutul 60, când Drăghiceanu a marcat cu un șut din careu, după o acțiune creată de Hlistei și Goge. Același Goge a adus-o pe Rapid în avantaj 8 minute mai târziu, cu o execuție splendidă. Goge a intrat în careu și a reluat la colțul lung, în vinclu.
Rapid a primit un penalty în prelungirile meciului, după un fault comis în careu de portarul Chiajnei asupra lui Bălan. Același Bălan a executat și a stabilit scorul final: 4-2 pentru Rapid, care revine cel puțin temporar pe primul loc în Liga a 2-a, cu 13 puncte acumulate.
FC U Craiova și ASU Poli Timișoara, echipele care completează podiumul cu câte 13, respectiv 11 puncte, vor evolua mâine în etapa a 6-a. Craiova va juca pe terenul Comunei Recea, în timp ce Poli se va deplasa la Csikszereda M. Ciuc.
Runda viitoare se va disputa și derby-ul din vârful clasamentului, dintre FC U Craiova și Rapid.
Barcelona spune "adio" elitei! Busquets: "Avem tot ce ne trebuie ca să câștigăm Europa League"