Rapid este din ce în ce mai aproape de revenirea în Liga 1. Giuleștenii au mai făcut astăzi un pas către îndeplinirea acestui obiectiv, în urma victoriei de pe teren propriu contra celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc.
Oaspeții au început mai bine și au avut prima șansă a meciului, dar Pinter a trimis pe lângă poartă din poziție ideală, în minutul 15. Două minute mai târziu, Rapid a beneficiat de un penalty, transfromat cu siguranță de Hlistei, iar "alb-vișiniii" au intrat în avantaj la vestiare.

Rapid-Csikszereda 2-0 | Giuleștenii, tot mai aproape de Liga 1

Derby County a intrat în faliment! Rooney nu depune armele și i-a impreisionat pe fani cu reacția sa
ACUM UN MINUT
În partea secundă, tot oaspeții au avut primele ocazii, dar tot Rapid a marcat. Adrian Bălan a făcut 2-0 în minutul 66, în urma unei pase perfecte a lui Sefer, iar din acel moment meciul a curs în favoare gazdelor, chiar dacă ciucanii au mai avut câteva șanse de a reveni în meci.
În urma acestei victorii, Rapid își donsolidează poziția secundă în clasament, fiind la 3 puncte distanță de Craiova, dar la 4 peste ocupanta locului 3, CS Mioveni. Astfel, cu 4 etape rămase de disputat din play-off-ul ligii secunde, Rapid este într-o postură ideală pentru a obține promovarea directă. Jucătorii lui Mihai Iosif mai au nevoie de 9 puncte pentru a nu mai depinde de alte rezultate.
În etapa viitoare, Rapid va juca în deplasare cu Dunărea Călărași, formație pe care a învins-o clar în tur, scor 4-1.