Rapid a obținut a doua victorie din noua stagiune, sub comanda lui Adrian Iencși. Giuleștenii puteau deschide scorul în "Regie" încă din minutul 11, însă lovitura de cap a lui Manole s-a dus pe lângă poarta gorjenilor. Cătălin Țîră a bifat o nouă ocazie pentru gazde 9 minute mai târziu, când șutul său a fost reținut de portarul Adalcescu.
Formația giuleșteană a deschis scorul în minutul 28, prin Ștefan Pănoiu, la finalul unei combinații excelente realizate de Drăghiceanu, Hlistei și Goge. Oaspeții au restabilit egalitatea 5 minute mai târziu, după o gafă a lui Drăghia. Goalkeeper-ul Rapidului n-a putut interveni la mingea trimisă cu capul de Velcotă pe mijlocul porții.

Liga a 2-a | Rapid - Pandurii 2-1. Giuleștenii, victorie la limită în "Regie"

Europa League
Moruțan și Cicâldău, meci mare pentru Galata, în victoria cu Lazio! Mitriță, gol pentru PAOK
Rapidul a revenit în avantaj în minutul 60. Țîră a căzut în careul celor de la Pandurii după un contact cu Pleșa. La fel ca în prima etapă, pe terenul Viitorului Pandurii Tg. Jiu, Cătălin Hlistei și-a asumat responsabilitatea și a executat lovitura de la 11 metri. Atacantul giuleștenilor a înscris fără emoții. Crișan putea dubla avantajul trupei lui Iencși în minutul 81, dar mingea a lovit bara.
S-a încheiat 2-1 pentru Rapid, care a pornit lansat în noul sezon din Liga a 2-a, cu gândul la promovare. În următoarea etapă, giuleștenii vor merge pe terenul lui CSM Slatina, într-un meci programat pe 12 septembrie.