Rareș Burnete, show total în Primavera! A înscris de 4 ori în poarta celor de la AS Roma U19

Actualizat 15/04/2023 la 20:24 GMT+3

Rareș Burnete a înscris 4 goluri în victoria celor de la Lecce U19, cu scorul de 5-0, în fața celor de la AS Roma U19, într-un meci contând pentru a 27-a etapă din Primavera.

Rareș Burnete (Lecce U19)

Credit imagine: Twitter

Rareș Burnete este unul dintre cei mai în formă atacanți români în 2023. La doar 19 ani, fotbalistul înscrie pe bandă rulantă la Lecce U19.
Astăzi, Burnete a marcat 4 goluri în victoria echipei sale cu scorul de 5-0 contra celor de la AS Roma U19, meci contând pentru a 27-a etapă din Primavera.
Românul, care a fost titular, aflându-se pe teren 83 de minute, a înscris un gol înainte de pauză, în minutul 43, iar pe celelalte 3 în minutele 63, 64 și 82, încântându-i pe suporterii prezenți în tribune.
În urma acestor reușite, Rareș Burnete a devenit lider detașat în topul golgheterilor din Primavera, având 18 reușite în acest sezon, în 27 de meciuri.
Echipa sa este, la rândul ei, pe primul loc în clasamentul competiției, cu 58 ed puncte, cu 10 mai mult decât echipele de pe locurile 2 și 3, Torino U19 și Fiorentina U19.

"În primul rând, am învățat să privesc fotbalul la modul cel mai serios, să mă comport ca un profesionist. Apoi, faptul că am fost nevoit să stau departe de familie a participat la procesul meu de maturizare și ca om, fiind nevoit să mă confrunt cu diferite situații care m-au obligat să mă descurc de unul singur.
Văd o mare diferență de mentalitate, aici fotbalul este foarte iubit de către toți oamenii. Fotbaliștii au un statut special în cultura italienilor, sunt tratați cu mult respect.
Fața de România au o percepție în general corectă, noi am încercat prin comportamentul nostru să-i facem să înțeleagă că suntem mult mai mult decât ce se spune în general despre românii din străinătate", a mărturisit sportivul.