Rareș Ilie, fază de mare spectacol în meciul câștigat de echipa sa, 1-0 cu Torino!

Marian Ursescu

Actualizat 30/07/2022 la 20:44 GMT+3

Fostul jucător al Rapidului a fost decisiv în victoria celor de la Nice. I-a pasat decisiv lui Calvin Stengs, în urma unei acțiuni deosebit de frumoase

Rareș Ilie

Credit imagine: Twitter

Rareș Ilie nu a prins un loc de titular în amicalul susținut de Nice pe teren propriu, cu AC Torino. A fost introdus însă în minutul 71 de antrenorul Lucien Favre, atunci când scorul era 0-0. Șapte minute mai târziu, fostul mijocaș al Rapidului, transferat în Ligue 1 pentru 5 milioane de euro, a contribuit din plin la golul gazdelor.
Românul a arătat clarviziune și și-a pus în valoare tehnica sa. După o combinație excelentă cu Amine Gouiri, vedeta echipei, românul a scăpat singur cu portarul advers, dar în unghi. A dovedit altruism și i-a pasat decisive în fața porții lui Calvin Stangs. Acesta a marcat și a stabilit scorul final din minutul 78.

Lăudat după prestația din jocul cu Roma

Rareș Ilie a debutat la Nice într-un amical cu AS Roma (1-1). Atunci el a fost lăudat de presa franceză.
"Românul în vârstă de 19 ani a reușit două incursiuni bune pe partea stângă și a încercat o lovitură în min 27, în prima repriză. Cu inteligență de joc și hotărârea de a atinge câteva baloane în partea de teren adversă, Lucien Favre l-a văzut confirmând, după tot ce a vizionat în videoclipurile de pe internet în ultimul timp cu jucătorul", au notat cei de la nicematin.com.