Totul are loc după ce Ahmad Mendes Moreira de la Excelsior a fost abuzat rasial de fanii Den Bosch duminică. În timp ce jucătorii din Eredivisie și Eerste Divisie vor sta pe loc, pe tabelă va apărea mesajul ”Rasism? Atunci nu jucăm fotbal”.
Prima repriză va fi ulterior prelungită cu un minut în plus. Abuzul rasial la care a fost supus Moreira a fost condamnat de mulți internaționali olandezi, printre care și atacantul lui Lyon, Memphis Depay în timp ce mijlocașul lui Liverpool, Georginio Wijnaldum, a declarat că incidentul l-a afectat puternic.
În timpul victoriei Olandei cu 5-0 asupra Estoniei de marți, Wijnaldum și coechipierul său Frenkie de Jong au arătat spre culoarea pielii după ce starul lui Liverpool a înscris primul său gol.
Rapid București a fost bătută de Gaz Metan Mediaș pe teren propriu
ACUM 8 ORE

Oficialii olandezi au deschis o anchetă

Den Bosch i-a cerut scuze lui Moreira după ce a comunicat că atacantul a confundat ”sunetele care imită ciorile” cu un abuz rasial. Arbitrul a scos jucătorii de pe teren după jumătate de oră ca urmare a abuzului unei părți a fanilor gazdelor.
Autoritățile din fotbalul olandez au deschis o investigație privind acest incident.
Reușita din meciul Newcastle - Leeds care a declanșat dansul lui Allan Saint-Maximin