Al Hilal a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia Al Fateh, în etapa a 26-a a campioantului Arabiei Saudite. Chiar dacă trupa lui Lucescu pornea drept mare favorită, fotbaliștii de la Al Hilal nu au avut deloc o misiune ușoară în meciul contra Al Fateh, care ocupă locul 14, retrogradabil, cu 22 de puncte.
Cu 6 partide rămase de disputat până la încheuerea sezonului, echipa lui Răzvan Lucescu a câștigat dramatic meciul de luni seară. Cel mai experimentat jucător al lui Lucescu, atacantul francez, Bafetimbi Gomis, a înscris ambele goluri din penalty. Același Gomis și-a introdus mingea în poartă în minutul 53. Finalul meciului a fost cum nu se poate mai imprevizibil. Oaspeții au trecut pe lângă egalare după o lovitură de la 11 metri, ratată în minutul 84.
În urma acestui rezultat, Al Hilal se menţine pe primul loc, cu 57 de puncte, nouă peste Al Nasr, de pe locul 2. Din actuala ediţie a campionatului Arabiei Saudite mai sunt de disputat şase etape.
Campionatul European UEFA
Euro 2020 | Răzvan Lucescu, dezamăgit după primul meci jucat la Bucureşti: "Asta e realitatea"
14/06/2021 LA 16:02