Ciprian Tătărușanu, titular în poarta "rossonerilor", a fost providențial și a apărat lovitura care i-a trimis pe elevii lui Stefano Pioli în runda următoare.

Milan a avut nevoie de 120 de minute și lovituri de departajare ca să obțină calificarea în sferturile Cupei Italiei. Trupa de pe San Siro n-a avut deloc o misiune ușoară în fața lui Torino, care l-a pus la grea încercare pe Tătărușanu.

Real Madrid, succes de moral cu Alaves! Hazard, descătușat: gol și pasă de gol în contul belgianului
ACUM 7 ORE

Totuși, goalkeeper-ul român a reușit un meci excelent și și-a salvat echipa de fiecare dată. "Tătă" a fost omul decisiv la loviturile de departajare, reușind să intervină la execuția lui Tomas Rincon, din seria a 4-a. A fost singura lovitură ratată la "loteria penalty-urilor", iar Milan a avansat în faza următoare.

Reacția lui Stefano Pioli, după ce Milan s-a calificat la loviturile de departajare în sferturile Cupei Italiei, în fața lui Torino

La finalul meciului dramatic de pe San Siro, Stefano Pioli a lăudat eforturile jucătorilor săi și a concluzionat prin a spune că "Milan a fost echipa mai bună timp de 120 de minute":

"Milan nu renunță niciodată! Da, ăsta e adevărul. Băieții știu cum să joace și cum să strângă din dinți în momentele dificile. A fost un meci complicat deoarece adversarii noștri au avut calitate. Au fost mai în formă la capitolul driblingurilor decât la meciul din campionat.

Totuși, noi am avut 4 ocazii mari în urma cărora puteam evita să ajungem în extra-time. Per total, am fost echipa mai bună timp de 120 de minute. A fost al 4-lea nostru meci disputat în ultimele 9 zile, dar n-am dus lipsă de dorință și intensitate în joc. De asemenea, să transformi 5 lovituri de departajare demonstrează că jucătorii au calitate și claritate", a spus Stefano Pioli, la finalul partidei.

Revenit recent după accidentare, Zlatan Ibrahimovic a bifat primul meci ca titular după aproape două luni. Starul suedez a fost înlocuit la pauză:

"Am vorbit cu Ibra și am vrut să-i ofer minute. Datorită calităților sale, am decis că e mai bine să înceapă ca titular. A făcut un meci bun, iar aceste 45 de minute îl vor ajuta să fie în cea mai bună formă posibilă la meciul din campionat. Mă simt bine la Milan. Antrenez un grup de jucători care mă fac mândru. Iar când ești fericit, automat transmiți și încredere", a mai declarat tehnicianul Milanului.

În faza următoare a Cupei Italiei, Milan va înfrunta câștigătoarea dintre Inter, echipa românului Ionuț Radu, și Fiorentina, fosta formație a lui Tătărușanu din perioada 2014-2017.

Pentru Milan urmează meciul cu Cagliari, din campionat. După 17 etape, trupa de pe San Siro este lider în Serie A, cu 3 puncte avans față de locul secund, ocupat de Inter.

CS U Craiova – FC Viitorul 1-1. Oltenii pierd șansa de a egala CFR Cluj în clasamentul Ligii 1
ACUM 8 ORE
Serie A
AC Milan, eșec usturător în fața Atalantei! Inter a ratat șansa să urce pe locul 1 în Serie A