Radu Drăgușin a fost din nou titular la Juventus, în meciul câștigat fără emoții de torinezi pe teren propriu împotriva lui Spal, în sferturile de finală ale Cupei Italiei. Folosit ca fundaș dreapta, românul a avut o evoluție sigură din punct de vedere defensiv, fără a se remarca însă prea mult în atac.
„Ceea ce uimește este vârsta sa fragedă. Pe hârtie se anunța a fi un meci simplu, dar acest lucru trebuie transpus pe teren. A fost suficient de dur, precis”, au scris cei de la Tuttomercatoweb, citați de Gazeta Sporturilor.
Surplusul fundașilor centrali de mare valoare din naționala Franței! Deschamps are de unde alege
„Faptul că a fost titular este un alt indiciu că își va prelungi contractul curând, în ciuda ofertelor de la Leipzig, Totenham și Newcastle. Juve crede în el. Totuși, nu este un apărător lateral”, consideră Calciomercato.
Drăgușin pare într-adevăr foarte aproape să-și prelungească contractul cu Juventus, așa cum scrie și Gazzetta dello Sport.
Drumurile lui Radu Drăgușin și Juve nu se despart. Lucrurile merg, clar și sigur, în direcția prelungirii înțelegerii până în 2025. Dialogul decurge rapid și pozitiv. Mai sunt unele detalii, dar acordul e tot mai aproape

JUVENTUS-SPAL 4-0 | VICTORIE FACILĂ PENTRU ECHIPA LUI PIRLO

Juventus a deschis scorul în minutul 15 prin Alvaro Morata, care a executat excelent o lovitură de la 11 metri acordată în urma intervenției arbitrajului video.
Torinezii au continuat să fie la cârma jocului și ulterior, reușind să-și dubleze avantajul până la pauză. Frabotta a făcut 2-0 în minutul 33, cu un șut superb de la marginea careului, care l-a lăsat mască pe portarul advers. Acesta a fost primul gol marcat de fundașul stânga de 21 de ani în tricoul lui Juventus.
Fără să forțeze, torinezii au mai marcat de 2 ori pe final. Mai întâi, Kulusevski a marcat în minutul 79 după o pasă a lui Chiesa, iar apoi tânărul atacant adus de la Fiorentina a închis tabela în minutul 90+3. Juventus continuă astfel să lupte pe toate cele 3 fronturi: campionat, Cupa Italiei și Champions League.
Mesajul de forță al lui Edi Iordănescu, înaintea partidei FCSB – CS Mioveni
ACUM 9 ORE
Cum a reacționat Mircea Rednic după o nouă înfrângere suferită de Dinamo în Liga 1