Athletic Bilbao, spre finala Supercupei Spaniei! Bascii au învins-o pe Real Madrid

Vlad Dumitrescu

Actualizat 14/01/2021 la 23:51 GMT+2

Athletic Bilbao a învins-o pe Real Madrid cu 2-1 în semifinalele SuperCupei Spaniei.

Raúl García celebra su gol en el Real Madrid-Athletic

Real Madrid venea la meciul cu Athletic Bilbao din semifinalele SuperCupei Spaniei neînvinsă de nouă meciuri și proaspăt reintrată în cursa pentru titlu din La Liga. Echipa lui Zidane și-a revenit după un început dificil de sezon iar debutul de meci părea să confirme acest lucru.
Elevii lui Zidane au dominat posesia și și-au creat primele ocazii, reușind să treacă peste pressingul incomod al celor de la Bilbao.
Cu toate acestea, în minutul 20 Bilbao a fost cea care a deschis scorul. Raul Garcia a profitat de vulnerabilitatea defensivă a madrilenilor și a trimis mingea impecabil, fără ca portarul Courtois să poată interveni.
Bilbao a părut mereu capabilă să marcheze din nou și să profite de o nouă eroare din defensiva madrilenă. Iar acest lucru s-a întâmplat chiar în minutul 37 când Lucas Vazquez l-a faultat în careu pe Muniain iar Raul Garcia a reușit dubla din penalty după ce l-a trimis pe Courtois în direcția greșită.
În repriza a doua, Real a început mai bine meciul dar tot Bilbao a fost echipa mai periculoasă, echipa care a ratat ocaziile mari. Cu toate acestea, treptat, Real a pus stăpânire pe joc, dar ghinionul lui Asensio a fost remarcabil: a lovit bara..de trei ori.
În cele din urmă, Real a redus din diferență în minutul 73 prin Karim Benzema. După o verificare lungă a VAR, golul a fost validat, francezul fiind chiar la limita offside-ului.