Campioana din acest sezon al La Liga a întrecut-o pe rivala Barcelona și și-a asumat supreamția și în acest clasament, al celor mai valoroase branduri din fotbal. Pe locul secund s-a clasat totuși Barca, în timp ce podiumul este completat de Manchester United, ocupanta locului 3 din Premier League.
Pentru al doilea an la rând, "galacticii" lui Zidane au fost numiți drept cel mai valoros brand din fotbal de către firma de consultanță "Brand Finance". Valoarea clubului este de 1.419 milioane de euro, puțin peste cea de 1.413 a Barcelonei: "Real Madrid continuă să fie cel mai puternic brand din lumea fotbalului și rezultatele indică faptul că viitorul va fi chiar mai bun, din moment ce tocmai a câștigat campionatul", notează cei de la Brand Finance, potrivit site-ului oficial al clubului spaniol.

Top 10 cele mai valoroase branduri din fotbal

Ligue 1
Mbappe i s-a destăinuit lui Ander Herrera, în august: "Rămân aici, frate, rămân!"

Real Madrid, campioana din La Liga în sezonul 2019/2020

Real Madrid a învins cu scorul de 2-1 pe Villarreal și a câștigat cel de-al 34-lea titlul din istorie. Cifrele atinse de madrileni în acest sezon sunt impresionante, mai ales după reluarea campionatului din luna iunie. Galacticii lui Zidane au bifat zece victorii din zece meciuri de la realuarea campionatului până în momentul câștigării titlului.
Real și Barcelona au mers cap la cap în această ediție din La Liga, dar în cele din urmă ”los blancos” s-au încoronat campioni. La întreruperea campionatului din cauza pandemiei de coronavirus, madrilenii erau în spatele marilor rivali, dar apoi au avut un parcurs perfect, care le-a adus în cele din urmă un nou trofeu intern, după ce precedentele 2 fuseseră câștigate de Barcelona.
Decizia de ultimă oră pe care Real Madrid a luat-o în cazul lui Mbappe! "Nu mai vorbim"