Real Madrid, eliminată din Cupa Spaniei de Alcoyano, o echipă din liga a 3-a

Actualizat 21/01/2021 la 01:53 GMT+2

Real Madrid a suferit o eliminare greu de digerat, în "16-imile" Cupei Spaniei. Campioana en-titre din La Liga a fost învinsă, scor 1-2 (după extra-time), cu un om în plus, de micuța Alcoyano, aflată în liga a 3-a spaniolă.

Real Madrid striker Karim Benzema

Real Madrid a pierdut în mod rușinos duelul cu Alcoyano, micuța echipă aflată pe locul 4 în liga a 3-a, și a fost eliminată prematur din Cupa Spaniei, încă din faza "16-imilor".
Deși a folosit un prim "11" alcătuit din mulți jucători experimenați, precum Marcelo, Casemiro și Lucas, trupa lui Zinedine Zidane a avut o seară mult mai grea decât s-ar fi așteptat la început.
Real a dominat clar partida, însă a reușit să înscrie un singur gol. Se întâmpla în minutul 45, când Eder Militao a reluat cu capul în plasă, după o centrare expediată de Marcelo.

Alcoyano nu a renunțat la luptă și a restabilit egalitatea în minutul 80. Solbes l-a învins cu un șut din careu pe Lunin, portarul folosit de Zidane în această seară.
Meciul a intrat în extra-time, iar Zidane a apelat la "artileria grea". Hazard, Asensio și Kroos și-au făcut apariția pe teren și i s-au alăturat lui Benzema, introdus încă din minutul 67 pentru a rezolva partida. Cu toate acestea, la finalul primei reprize de prelungiri tebela indica în continuare scorul de 1-1.
Alcoyano a primit o lovitură teribilă în minutul 110, când Lopez a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Chiar și cu un om în minus, micuța echipă a reușit să dea lovitura decisivă. Juanan a primit o pasă în careu de la Diakite și a finalizat cu un șut la colțul scurt, fără speranțe pentru goalkeeper-ul Realului.
A fost golul cu care micuța Alcoyon a răpus gigantul Real Madrid și a obținut o calificare istorică. În optimi, trupa din liga a 3-a va juca împotriva celor de la Huesca.