Remiză spectaculoasă la meciul de retragere al lui Adrian Mutu! Ce a declarat fostul fotbalist

Publicat 12/06/2022 la 23:08 GMT+3

Duminică seară, Cluj Arena a găzduit meciul de retragere al lui Adrian Mutu, partidă care a adunat pe teren nume mari ale fotbalului românesc și internațional. Duelul s-a încheiat cu scorul de 3-3.

Adrian Mutu și Gheorghe Hagi. Sursa: Agerpres

Două echipe de legendă s-au înfruntat duminică seară, pe Cluj Arena, în fața a circa 20.000 de oameni, în meciul de retragere al lui Adrian Mutu, eveniment organizat în cadrul Sports Festival.
Echipa României a reunit nume importante, cum ar fi Gheorghe Hagi, Bogdan Stelea, Mirel Rădoi, Dorin Goian, Adrian Ilie, Ionel Ganea, Daniel Niculae și Ionel Dănciulescu.
Echipa României, la meciul de retragere al lui Adrian Mutu. Sursa: Agerpres
De cealaltă parte, selecționata World Stars i-a avut în componență, printre alții, pe Sebastian Frey, Fabio Cannavaro, Claude Makelele, Luca Toni, Jimmy Floyd Hasselbaink, David Trezeguet, Thomas Ujfalussi, Pawel Golanski și Allesandro Gamberini.
În startul partidei, Adrian Mutu a transmis un mesaj pentru suporterii români, cărora le-a mulțumit pentru susținerea pe care i-au acordat-o de-a lungul carierei:
"De mult voiam să spun, dar niciodată nu am avut șansa. Vă mulțumesc că m-ați susținut la echipa națională în cei 13 ani. Vă mulțumesc din suflet! Hai România", a spus Mutu, vizibil emoționat.
Duelul de pe Cluj Arena s-a încheiat cu scorul de 3-3. Echipa World Stars a deschis scorul prin Hasselbaink, iar după doar câteva minute Mutu a restabilit egalitatea, după o pasă perfectă a lui Hagi.
Hasselbaink, fost coechipier la Chelsea cu actualul antrenor al Rapidului, și-a dus din nou echipa în avantaj până la pauză, World Stars mărind diferența în repriza secundă, după un gol cu capul al lui Gilardino.
În ultimele minute de joc, Ganea a reușit o dublă, stabilind scorul final, 3-3. Fostul fotbalist a transformat inițial o lovitură de la 11 metri, iar apoi a înscris după un assist al lui Tamaș, care primise balonul de la Mutu, cel care în partea a doua a meciului a jucat în echipa World Stars.
După fluierul final, Mutu ar fi trebuit să facă un tur de onoare pentru a-i saluta pe spectatori, însă acest lucru a fost îngreunat de fanii care au dat năvală pe teren, în încercarea de a face o fotografie cu protagonistul serii. Adrian Mutu a făcut totuși câțiva pași pe gazon, salutând tribunele, în timp ce purta pe umeri steagul României.
Ulterior, antrenorul a declarat că nu va uita niciodată momentele trăite pe Cluj Arena: "A fost o seară minunată, a fost fantastică pentru mine, le mulțumesc baieților și publicului minunat! Nu mă așteptam să fie atât de multă lume.
Am reușit să gestionez bine emoțiile chiar dacă au fost puternice. Mă încearcă și sentimente de plăcere, și de tristețe... Pentru că au trecut anii", a declarat Adrian Mutu la Pro Arena.