Reprezentativa feminină U19 a României, calificată la turneul de elită de anul viitor

Adrian Roman

Publicat 09/10/2019 la 10:09 GMT+3

Reprezentativa feminină U19 a României a obținut calificarea la Campionatul European de tineret, găzduit de Georgia, ce va avea loc anul viitor, în urma victoriei obținute în faza grupelor preliminare împotriva selecționatei similare a Macedoniei de Nord.

Romania U19 fete

Elevele pregătite de Florin Bugar aveau nevoie de o victorie pentru a rămâne în cărțile calificării, după singurul punct obținut în cele două etape disputate, împotriva Slovaciei, succedat de o înfrângere neverosimilă suferită în deplasare contra Franței, scor 0-7.
În partida disputată în capitala Macedoniei de Nord, Skopje, tricolorele au deschis scorul în minutul 6 prin Bianca Ienovan, pentru ca la patru minute după startul reprizei secunde, Mădălina Tătar să dubleze avantajul selecționatei României, ajungând astfel la a doua reușită în campania de calificare pentru Campionatul European din 2020, după golul egalizator din lovitură de la 11 metri marcat împotriva Slovaciei. În minutul 71, aceeași Tătar ratează o lovitură de pedeapsă, pentru ca la șase minute distanță să se revanșeze și să ofere o pasă decisivă coechipierei sale, Carmen Marcu.
În urma acestei victorii, România încheie grupa 1 pe locul al treilea, la egalitate de puncte cu Slovacia, însă dezavantajată datorită golaverajului favorit slovacelor, cu șapte goluri marcate și tot atâtea goluri primite, față de tricolore cu doar patru goluri marcate și opt goluri primite. Cu toate acestea, România se află printre cele mai bune patru echipe clasate pe locul al treilea în preliminarii, alături de Belarus, Israel și Bosnia și Herțegovina, asigurându-și astfel biletele pentru turneul organizat în perioada 21 iulie-2 august 2020.