Retrospectivă 2022 | Real Madrid, regina absolută a lumii! Karim Benzema, noul Balon de Aur

Publicat 27/12/2022 la 20:08 GMT+2

Real Madrid a avut parte de un 2022 de vis. Echipa lui Carlo Ancelotti a cucerit anul acesta titlul în Spania și trofeul UEFA Champions League, la capătul unui parcurs fantastic. Karim Benzema, atacantul madrilenilor, a avut și el un an fantastic la echipa de club, cucerind Balonul de Aur pentru prima oară în cariera sa.

Players of Real Madrid celebrate with trophy after UEFA Champions League final match between Liverpool FC and Real Madrid at Stade de France in Saint-Denis, north of Paris, France on May 28, 2022.

Real Madrid își va aduce aminte de 2022 pentru mult timp de acum încolo. Echipa lui Carlo Ancelotti a cucerit titlul cu numărul 35 în La Liga, un record în fotbalul spaniol, dar și pentru a 14-a oară trofeul UEFA Champions League.
Acest 2022 de excepție a început cu un alt trofeu. În Arabia Saudită, Real Madrid a câștigat a 12-a Supercupă a Spaniei. Mai întâi, madrilenii au învins Barcelona în semifinale, scor 3-2 (după prelungiri), după care au trecut de Bilbao în ultimul act, scor 2-0, pentru a pune mâna pe primul trofeu din 2022.
O lună mai târziu avea loc, la Paris, mult așteptatul duel cu PSG. Cele două echipe se întâlneau încă din faza optimilor de finală, într-un moment în care viitorul lui Kylian Mbappe era sub semnul întrebării. Contractul starului francez cu PSG avea să se încheie la finalul sezonului, iar presa din Spania scria încă dinaintea dublei că Mbappe se înțelesese deja cu madrilenii.

Karim Benzema, câte un hat-trick împotriva lui PSG și Chelsea

Partida tur a fost câștigată de PSG cu 1-0, fiind decisă abia în minutul 90+4 de reușita lui Mbappe. Tot în aceeași partidă, Lionel Messi a ratat un penalty de la 11 metri. La capătul primelor 90 de minute, calificarea nu era jucată, dar PSG mergea la Madrid cu un mic avantaj.
La trei săptămâni de la partida tur, cele două echipe se întâlneau pe Santiago Bernabeu pentru meciul care decidea echipa care avea să meargă mai departe. În minutul 34, Kylian Mbappe băga mingea în poartă, dar golul a fost anulat de VAR din cauza unei poziții de offside. PSG nu s-a oprit și a reușit să înscrie în cele din urmă prin același Kylian Mbappe cinci minute mai târziu, iar speranțele pe Santiago Bernabeu erau din ce în ce mai mici.
Dacă la pauză erau puțini care mai sperau într-o calificare a madrilenilor, Karim Benzema era, cu siguranță, unul dintre ei. Totul a început cu greșeala lui Donnarumma în minutul 61, care i-a făcut cadou o minge atacantului francez, moment în care Real Madrid reintrase în joc.
Ce a urmat a fost o adevărată nebunie. De unul singur, în minutele 76 și 78, Karim Benzema a răpus Paris Saint-Germain. Prima oară a restabilit scorul la general, cu un șut deviat din interiorul careului din pasa lui Modric. Imediat după gol, Realul a recuperat mingea, Vinicius a ajuns în careu Marquinos a respins greșit până la marginea careului, exact în locul în care se afla Benzema, iar francezul nu l-a iertat nici de data aceasta pe Donnarumma, dând startul petrecerii pe Santiago Bernabeu.
Karim Benzema heureux pour le Real, Marquinhos dépité pour le PSG : le résumé de la soirée
În sferturile de finală, Real Madrid a întâlnit Chelsea, iar partida tur a avut loc tot în deplasare pentru echipa lui Carlo Ancelotti. Spre deosebire de meciul de la Paris, duelul de pe Stamford Bridge a început mult mai bine pentru madrileni. În minutele 21 și 24, Karim Benzema a strălucit din nou și a adus-o în avantaj pe Real. Pe finalul primei reprize, golul lui Kai Havertz a readus speranțele fanilor prezenți pe arena din Londra, dar totul a fost spulberat de un nou hattrick reușit de Benzema. În minutul 46, francezul a reușit să îl hipnotizeze și pe Mendy, așa cum făcuse și cu Donnarumma, iar Real Madrid a reușit să se impună cu 3-1 în partida tur, fiind favorita pentru locul din semifinale înaintea returului.
Lucrurile nu au mers conform planului pe Santiago Bernabeu. Chelsea nu a renunțat în niciun moment la calificare și a venit în capitala Spaniei pentru a face un meci mare. Mason Mount a dat semnalul în minutul 15. În repriza a doua, Rudiger a majorat diferența, iar Timo Werner ducea scorul la 3-0 în minutul 75. Toate acestea în condițiile în care marcase și Marcos Alonso în minutul 63, dar golul său fusese anulat de VAR din cauza unui henț.
Cu un sfert de oră înainte de fluierul final, Real Madrid era la pământ, dar Carlo Ancelotti nu avea de gând să arunce prosopul. Antrenorul italian i-a introdus pe Marcelo și Rodrygo în minutul 78, iar tânărul brazilian reușea să înscrie unul dintre cele mai importante goluri ale carierei sale în minutul 80, din pasa genială a lui Modric. Golul lui Rodrygo trimitea partida în prelungiri, acolo unde Karim Benzema avea să iasă din nou la rampă.
În minutul 96, din centrarea lui Vinicius, Benzema îl învingea pentru a patra oară pe Mendy, iar francezul devenea din nou eroul madrilenilor.

Manchester City și o nouă dublă nebună

Adversara lui Real Madrid din semifinalele UEFA Champions League a fost Manchester City, campioana Angliei. Partida tur a avut loc pe Etihad și a început extraordinar pentru echipa antrenată de Pep Guardiola.
Kevin De Bruyne deschidea scorul încă din minutul 2, în timp ce Gabriel Jesus majora diferența în minutul 11. După o primă repriză în care City ar mai fi putut marca și alte goluri, Karim Benzema a redus din diferență în minutul 33.
În repriza secundă, Foden a refăcut diferența de două goluri în minutul 53, anulată rapid de reușita lui Vinicius din minutul 55. Bernardo Silva, în minutul 74, îl învingea pe Courtois cu un șut superb la vinclu, în urma unei faze în care s-a făcut remarcat Istvan Kovacs, arbitrul partidei, care a avut inspirația de a lăsa avantaj pentru City, în urma faultului făcut de Toni Kroos asupra lui Zinchenko.
Partida s-a încheiat însă 4-3. În minutul 81, Laporte a făcut henț, iar Karim Benzema a înscris de la 11 metri cu o scăriță. După primele 90 de minute, Manchester City mergea la Madrid cu un avantaj de un singur gol.
Așa cum a obișnuit în primăvara anului 2022, Santiago Bernabeu a propus un nou duel de infarct în UEFA Champions League. Primul gol a venit abia în minutul 73, atunci când a înscris Mahrez, iar calificarea era tot mai departe pentru Real Madrid.
Manchester City a mai avut două șanse uriașe prin Grealish pe final, atunci când s-au opus Mendy și Courtois, iar acest lucru avea să o coste pe campioana Angliei. Dacă putea înscrie două goluri mai importante pentru Real Madrid decât cele cu Chelsea, meciul cu City era cel potrivit pentru Rodrygo.
Rodrygo celebra uno de sus goles en el Madrid-City
Brazilianul de 21 de ani a înscris în minutele 90 și 90+1, trimițând partida în prelungiri. Real Madrid reușise o nouă revenire de excepție, iar după 90 de minute în care totul mergea în favoarea "cetățenilor", madrilenii aveau prima șansă pentru calificarea în finala de la Paris. În minutul 95, Karim Benzema a scos o lovitură de la 11 metri, iar francezul l-a învins din nou pe Ederson de la punctul cu var.
Pentru a treia oară în fazele eliminatorii din UEFA Champions League, Real Madrid reușea să revină atunci când totul părea pierdut și se îndrepta către marea finală de la Paris, acolo unde avea să o întâlnească pe Liverpool, într-o reeditare a finalelor din 1981 și 2018.
Pe Stade de France, în fața a 80.000 de spectatori, Real Madrid a cucerit pentru a 14-a oară trofeul UEFA Champions League. Echipa lui Carlo Ancelotti s-a impus cu 1-0, unicul marcator al partidei fiind Vinicius, în minutul 59. Karim Benzema, eroul primăverii de la Madrid, a trimis și el mingea în poartă în finalul primei reprize, dar golul a fost anulat de VAR, din cauzau unui offside. Un rol important în meciul de la Paris l-a avut și Thibaut Courtois, care a avut câteva parade senzaționale în fața atacului lui Liverpool, păstrând avantajul minim al echipei sale.

Real Madrid a cucerit în 2022 al 35-lea titlu de campioană în Spania

Succesul de la Paris, în care Real Madrid a cucerit al 14-lea trofeu în UEFA Champions League/Cupa Campionilor Europeni, a venit la câteva săptămâni după ce madrilenii au obținut un nou titlu de campioană în La Liga.
Real Madrid celebrate winning the La Liga title for a 35th time
Pe 1 mai, în meciul de pe teren propriu cu Espanyol, Real Madrid avea nevoie de un singur punct pentru a cuceri un nou titlu de campioană. Madrilenii s-au impus însă cu 4-0 și au obținut al 35-lea titlu în Spania. Dintre echipele din top 5 campionate ale Europei, dar Juventus are mai multe titluri pe plan intern (36).
Carlo Ancelotti a devenit primul antrenor din lume care cucerește titlul în toate cele 5 campionate de top din Europa. Italianul a mai câștigat Serie A cu Milan, Premier League cu Chelsea, Bundesliga cu Bayern și Ligue 1 cu PSG.
În luna august, Real Madrid și-a mai adăugat în vitrină un trofeu. La Helsinki, echipa lui Carlo Ancelotti a întâlnit câștigătoarea Europa League, Eintracht Frankfurt, într-o partidă în care s-a impus cu 2-0.

Karim Benzema, Balonul de Aur 2022

După un an fabulos în care a fost decisiv pentru Real Madrid în UEFA Champions League și La Liga, Karim Benzema a cucerit Balonul de Aur 2022. El a devenit primul francez care câștigă acest trofeu după o pauză de 24 de ani, de la Zinedine Zidane în 1998.
Raymond Kopa (1958), Michel Platini (1983, 1984 și 1985) și Jean Pierre Papin (1991) sunt ceilalți jucători din Hexagon care au câștigat prestigiosul trofeu de-a lungul timpului. Franța a egalat la numărul de trofee Argentina, Olanda, Portugalia și Germania, fiecare cu câte 7.
Karim Benzema este al 8-lea jucător al lui Real Madrid care câștigă Balonul de Aur, după Alfredo di Stefano, Raymond Kopa, Luis Figo, Ronaldo Nazario, Fabio Cannavaro, Cristiano Ronaldo și Luka Modric. Campioana Europei s-a distanțat din acest punct de vedere de celelalte forțe de pe continent. Barcelona, AC Milan și Juventus au dat câte 6 câștigători al Balonului de Aur, iar pe locul 3 este Manchester United, care a dat 4 câștigători. Ca număr de trofee conduce Barcelona (13 - 7 luate de Messi), urmată de Real Madrid (12), iar Milan și Juventus au câte 8.
Karim Benzema, Ballon d'Or 2022
În La Liga, Benzema a fost golgheter în sezonul 2021/22, reușind să înscrie 27 de goluri pentru Real Madrid. Același lucru s-a întâmplat și în UEFA Champions League, acolo unde atacantul francez a înscris de 15 ori.
Din nefericire pentru acesta, anul 2022 nu s-a încheiat așa cum trebuie. În luna septembrie, în meciul cu Celtic, francezul s-a accidentat și a ratat trei meciuri pentru Real Madrid, dar și ultimele meciuri din Nations League ale Franței. De atunci, el a fost mai mult accidentat, revenind pe teren la câteva partide din La Liga și Champions League, pentru a fi indisponibil din nou.
Ajuns în Qatar alături de naționala Franței, el a părăsit lotul înaintea debutului la Cupa Mondială. Francezul a ratat astfel turneul final, iar relația rece cu Didier Deschamps, selecționerul Franței, nu a ajutat, astfel încât Benzema a anunțat după Cupa Mondială că s-a retras de la echipa națională:
"Am făcut eforturile și greșelile necesare pentru a fi acolo unde sunt astăzi și sunt mândru de asta! Mi-am scris povestea, iar a noastră se termină acum", a notat Benzema pe contul său de Instagram.