Slavia Praga a ținut piept cu brio echipei din Premier League pentru 86 de minute, până când a primit gol, dar echipa cehă nu a renunțat și a egalat în prelungirile partidei.

Stanciu, titular pe Emirates, contra lui Arsenal

Cu românul Nicolae Stanciu titular în meciul din Anglia, Slavia Praga a jucat de la egal la egal cu Arsenal. Mijlocașul naționalei României este și ultimul fotbalist român rămas în competiție.
The Emirates FA Cup
Leicester - Chelsea, în finala Cupei Angliei! "Vulpile" au învins Southampton în penultimul act
ACUM 4 ORE
Primele 25 de minute ale meciului de pe Emirates au fost foarte echilibrate, dar spre sfârșitul reprizei, Arsenal a început să atace mai mult, dar fără mari ocazii la poarta lui Kolar.
Repriza a doua a început cu echipa lui Mikel Arteta în atac care a avut o bară, după o lovitură liberă executată de Willian.
În minutul 51, Stanciu a avut șansa să încerce poarta apărată de Leno, dar șutul său din voleu a fost blocat de apărarea lui Arsenal.
Cu jumătate de oră înainte de final, Lacazette a irosit o ocazie uriașă. Atacantul lui Arsenal a scăpat singur cu portarul, dar a lovit și el bara.

Egal mare pentru Slavia Praga pe Emirates

Pepe a reușit să deschidă scorul abia în minutul 86, la două minute după ce Stanciu părăsise terenul.
Minutul 90+3 a adus egalarea pentru Slavia Praga, după golul fundașului Tomas Holes.
Slavia Praga pornește ca favorită datorită scorului din această seară, în returul de săptămâna viitoare. Echipa lui Stanciu se poate califica în semifinalele Europa League cu un 0-0 pe teren propriu.
Premier League. Manchester United - Burnley 3-1. Rezumatul duelului de pe Old Trafford